Przepis na wigilijną kapustę z grzybami

Opiekun artykułu: iowna
Poziom trudności: Łatwe , Wymagany czas: 1 godz.
Advertising
Przepis na wigilijną kapustę z grzybami

Przepis na wigilijną kapustę z grzybami

Według tradycji bardzo dobrze znanej w każdym polskim domu na stole wigilijnym powinno się pojawić dwanaście potraw. Przyzwyczailiśmy się do tej liczby, jednak mało kto wie, dlaczego jest ona właśnie taka a nie inna. Po pierwsze, ustalono ją dlatego, iż tyle jest miesięcy w roku. Po drugie zaś, odnosi się ona do apostołów Jezusa. Nie bez znaczenia jest także symbolika samych potraw podawanych na Wigilii. Wiele z nich coś oznaczało i miało być dobrą wróżbą dla domowników na nadchodzący rok, jak chociażby pierniki i miód. To, co wchodzi w skład tych dwunastu potraw, zależy od danej rodziny, jednak w wielu podaje się kapustę z grzybami (lub pierogi z takim farszem). Jeśli chciałabyś, aby na twoim wigilijnym stole w tym roku również ta potrawa zagościła, to skorzystaj z przepisu podanego poniżej.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

1,5 kilograma kapusty kiszonej, może być z marchewką

100 gram grzybów suszonych

1 duża cebula

2 łyżki masła

liście laurowe, ziela angielskie, ziarenka pieprzu

sól i pieprz

1,5 kilograma kapusty kiszonej, może być z marchewką 100 gram grzybów suszonych 1 duża cebula 2 łyżki masła liście laurowe, ziela angielskie, ziarenka pieprzu sól i pieprz
  • Moczenie grzybów suszonych

    Sposobów na przygotowanie kapusty z grzybami jest mnóstwo, jednak wszystkie mają mniej więcej takie same składniki. Ten przepis rozpoczyna się od namoczenia grzybów suszonych.Grzyby suszone namocz w około półtorej szklanki wody, może być ona ciepła, ale nie gorąca. Grzyby powinny się moczyć całą noc, jednak jeśli o tym zapomniałaś, to wystarczy im też kilka godzin. Po tym czasie wyjmij grzyby z wody (nie wylewaj jej) i pokrój je drobno w kostkę.

  • Przepłukanie kapusty

    Następnie zajmij się przepłukaniem kapusty. Połóż kiszoną kapustę na durszlaku, a następnie przepłucz ją zimną wodą. Potem odciśnij z wody i spróbuj. Jedno płukanie może wystarczyć, jeśli kapusta nie była bardzo kwaśna. Poza tym są rodziny, w których kapusty w ogóle się nie płucze, ponieważ lubi się bardzo kwaśny smak. Sama musisz zadecydować, czy chcesz ją płukać po raz drugi.

  • Gotowanie kapusty

    Przepłukaną i odcedzoną kapustę przełóż do garnka. Zalej ją wodą pozostałą po moczeniu grzybów oraz wodą (około półtorej szklanki) i postaw na małym ogniu. Do kapusty dorzuć liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach oraz pokrojone grzyby i gotuj kapustę kiszoną z grzybami przez około 30 – 40 minut, aż składniki staną się miękkie.

  • Cebula

    Obierz jedną dużą cebulę lub dwie średnie. Pokrój cebulę drobno. Na patelni rozgrzej dwie łyżki masła, a potem wrzuć cebulę i mieszając, podsmażaj przez kilka minut, aż się zeszkli. Możesz posypać ją połową łyżeczki cukru. Podsmażoną cebulę dodaj do kapusty i grzybów, zamieszaj.

  • Doprawianie

    Doprawianie

    Na koniec spróbuj kapusty i oceń, czy należy ją doprawić ją solą i pieprzem. Z tą pierwszą przyprawą uważaj, gdyż jeśli kapusta była słabo przepłukana, to nadal była słona. Smacznego!