Opieka nad psem podwórkowym – podstawowe zasady

Opiekun artykułu: pitok
Advertising
Opieka nad psem podwórkowym – podstawowe zasady

Opieka nad psem podwórkowym – podstawowe zasady

Pies uwiązany do budy często jest zaniedbanym, nieszczęśliwym zwierzęciem, którego właściciele nie dbają o jego potrzeby. Jest to postępowanie okrutne i niezgodne z prawem. Psy stróżujące wykonują ciężką pracę, przebywają na dworze w różnych warunkach atmosferycznych i należy o nie starannie dbać. Jak opiekować się psem stróżującym, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pies przebywający na zewnątrz, zarówno w kojcu jak i na uwięzi, powinien być codziennie wyprowadzany na spacery.

  • Schronienie

    Schronienie

    Jeśli pies przebywa na zewnątrz, właściciel jest zobowiązany do zapewnienia mu odpowiedniego schronienia. Oprócz ciepłej drewnianej budy, która powinna mieć przedsionek, pies potrzebuje wybiegu, ponieważ nie może być trzymany na łańcuchu przez cały czas. Wybieg dla psa powinien być suchy, w czasie deszczu nie może zalewać go woda. Należy także zabezpieczyć wybieg przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wiatrem. Buda dla psa powinna być ocieplona i nie może przepuszczać deszczu. Należy ją wysłać słomą i często zmieniać podłoże, by nie spleśniało. Przed budą konieczny jest zadaszony podest. Dach powinien być uchylny, aby umożliwić dostęp do wnętrza w celu posprzątania albo podania leku choremu psu. Budy nie stawiamy bezpośrednio na ziemi, by do środka nie przechodziła wilgoć ani zimno. Zimą należy osłonić otwór wejściowy.

  • Pożywienie

    Pożywienie

    Psy przebywające na dworze w chłodnej porze roku potrzebują zbilansowanego, wartościowego pożywienia, preparatów witaminowych oraz minerałów. Zimą pies powinien otrzymywać wysokokaloryczną karmę dwa razy dziennie. Nie należy dokarmiać psa jedzeniem pozostałym w domu, a w szczególności mlekiem, wędlinami, resztkami z obiadu. Pies powinien otrzymywać w pełni zbilansowaną karmę w dobrym gatunku, najlepiej suchą, która się nie psuje.

  • Woda

    Woda

    Pies powinien mieć stale dostęp do czystej i świeżej wody do picia. Należy dbać o to, by mu nie zabrakło wody latem. Zimą trzeba zwrócić uwagę, czy woda nie zamarzła albo czy w misce nie ma śniegu lub lodu.

  • Pielęgnacja

    Pielęgnacja

    Psy krótkowłose w zasadzie nie powinny przebywać na dworze zimą. Natomiast psy o długiej sierści wymagają starannej pielęgnacji. Zaniedbana sierść nie chroni psa przed zimnem, dlatego trzeba psa regularnie czesać. Należy także kontrolować, czy pies nie odmroził sobie uszu, ogona albo łap, a także zwracać uwagę na ewentualne objawy chorobowe. Szczególnie starannie trzeba się opiekować psami w starszym wieku.

  • Jak należy traktować psy stróżujące?

    Jak należy traktować psy stróżujące?

    Niedopuszczalne jest drażnienie psów, szczucie ich przeciwko ludziom, a także przeciw kotom i innym zwierzętom. Psów nie wolno trzymać bez przerwy na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry i nie może powodować cierpienia psa ani uniemożliwiać mu ruchu.