Jakie kości wybierać dla psa?

Opiekun artykułu: mamasw
Advertising
Jakie kości wybierać dla psa?

Jakie kości wybierać dla psa?

Obecnie nie karmi się psa, czym popadnie, zgarniając mu do miski resztki ze stołu. Ważne jest odpowiednie dobranie pokarmu, niezależnie od tego, czy jest to pokarm kupny, czy kości, które psy lubią. Jednak nie wszystkie kości są odpowiednie, niektóre mogą spowodować problemy żołądkowe, a nawet poważne urazy wewnętrzne, dlatego trzeba je dobierać z wielką starannością.

Advertising
Advertising
  • Kości gotowane

    Kości gotowane

    Gotowane kości nie są dla psa najlepszym pokarmem. Nawet jeśli podawanie ich wynika z przekonania, że daje się psu to, co dobre, w dobrej formie, w tym przypadku jest to błąd. Gotowanie zmienia strukturę kości i mogą one wpłynąć niekorzystnie na zdrowie zwierzaka. Nie ma sensu ryzykować i narażać pupila na dolegliwości zdrowotne. Znacznie lepsze będą kości surowe, nie poddane obróbce.

  • Rozmiar kości

    Rozmiar kości

    Ważne jest także dobranie kości do możliwości psa. Z pewnością nie należy kupować małych kostek, kierując się tzw. wygodą zwierzaka. Małe kości nie zostaną przez psa dokładnie pogryzione albo w ogóle pogryzione. Skutkować to może połknięciem kości w całości i tym samym interwencją chirurga, gdyż cała kość może spowodować uraz żołądka, przewodu pokarmowego, przełyku, może być także przyczyną zadławienia się psa. Z tego powodu lepiej sprawdzają się kości na tyle duże, żeby pies nie mógł ich w całości wsadzić do pyska.

  • Kości w całości

    Kości w całości

    Przed podaniem kości trzeba sprawdzić, czy nie są one uszkodzone, pęknięte, nadwyrężone w wyniku wcześniejszej obróbki lub naturalnych urazów. Jeśli są pęknięcia lub inne elementy niepożądane, nie wolno dawać jej psu. Mogłoby to spowodować powbijanie się kawałeczków kości w przełyk pupila i konieczność interwencji chirurgicznej.

  • Czas żucia kości

    Czas żucia kości

    Psy lubią żuć kości, jednak nie powinny żuć jednej bardzo długo. Świeżą kość mogą żuć przez 2 dni, nie więcej. Po tym czasie może dojść do rozwoju bakterii, zakażenia pyszczka, urazów pyszczka lub języka albo problemów żołądkowych.

  • Sztuczne kości

    Poza zwykłymi kośćmi można dać psu sztuczną kość, kupioną w sklepie zoologicznym. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, czy kość jest bezpieczna, zdrowa i posiada wszystkie niezbędne atesty. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę, ponieważ bardzo łatwo jest zakupić kości nie spełniające oczekiwań.