Ogólnoświatowe reguły korzystania ze stoków narciarskich

Opiekun artykułu: tygrysek
Advertising
Ogólnoświatowe reguły korzystania ze stoków narciarskich

Ogólnoświatowe reguły korzystania ze stoków narciarskich

Jazda na nartach to przede wszystkim zabawa i odprężenie. Zjeżdżanie ze szczytu góry w dół po zaśnieżonym stoku wywołuje silne emocje w każdym narciarzu, zarówno doświadczonym, jak i początkującym. Jednak niezależnie od stopnia zaawansowania trzeba zdawać sobie sprawę z istnienia międzynarodowych reguł, panujących na stokach, które mają ułatwić jazdę oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Advertising
Advertising
  • Bezpieczeństwo na stoku

    Bezpieczeństwo na stoku

    Bezpieczne narciarstwo to nie tylko prawidłowy sprzęt oraz jego odpowiednie używanie. Jedną z podstawowych reguł na stoku narciarskim jest zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz innym osobom, które znajdują się wokół. Oznacza to powstrzymywanie się od ryzykownych zachowań, które mogą prowadzić do wypadku.

  • Szybkość i sposób jazdy

    Kolejną regułą jest dostosowanie szybkości jazdy oraz jej sposobu do posiadanych umiejętności. Próby popisywania się przed innymi nie są mile widziane na stoku narciarskim, ponieważ może to zagrozić zdrowiu i życiu innych oraz samego narciarza. Warto przy tym wybierać takie trasy zjazdowe, które pokona się z łatwością, i nie decydować się na bardzo trudne zjazdy, kiedy niedawno zaczęło się przygodę z narciarstwem.

  • Prawidłowe wyprzedzanie

    Prawidłowe wyprzedzanie

    Należy zachować szczególną ostrożność przy wyprzedzaniu na stoku, zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Oznacza to przede wszystkim zachowanie odpowiedniej odległości, czyli takiej, która nie przeszkodzi drugiemu narciarzowi w swobodnym przejeździe.

  • Kierunek jazdy

    Wybór kierunku jazdy również powinien zapewniać bezpieczeństwo narciarzowi oraz innym osobom. Ze względu na to, że to osoba zjeżdżająca w dół ma większe pole manewru, to ona powinna dokonać prawidłowego wyboru, który nie spowodują dobicia do narciarzy znajdujących się poniżej trasy zjazdowej.

  • Zatrzymywanie się

    Na trasie zjazdowej nie powinno się zatrzymywać. Każde zatrzymanie to nagła, zaskakująca dla innych sytuacja, która może doprowadzić do zderzenia. Jeżeli narciarz przewrócił się, powinien jak najszybciej odsunąć się w bok, żeby nie tamować ruchu na stoku i nie powodować wywrotek pozostałych uczestników ruchu narciarskiego.

  • Pomoc przy wypadku

    Pomoc przy wypadku

    Reguły narciarskie zobowiązują wszystkich narciarzy do tego, aby w razie wypadku, który wydarzył się w pobliżu nich, rozpoczęli udzielanie pomocy. Może ograniczyć się ona do wezwania ratowników i pozostania przy poszkodowanym. Ignorowanie wydarzenia jest niedopuszczalne.