O czym należy pamiętać, urządzając akwarium dla rybek?
O czym należy pamiętać, urządzając akwarium dla rybek?
Akwarium, w którym mamy zamiar hodować rybki, powinno być tak urządzone, by zapewnić im jak najlepsze warunki. Od tego, na jakie ryby się zdecydujemy, zależy wielkość zbiornika, podłoże, rodzaj filtra, napowietrzanie. Jest to ważniejsze od naszych potrzeb estetycznych – mieszkańcy akwarium muszą się w nim dobrze czuć, a nawet najbogatsze wyposażenie im tego nie zapewni, jeśli zostanie źle przygotowane. Tak więc urządzenie akwarium należy starannie przemyśleć, zakup ciekawych dekoracji czy oryginalnych roślin oraz ryb nie wystarczy, by przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.
Nie należy używać w akwarium przez cały czas węgla aktywowanego. Powinien on być stosowany przez kilka dni przed wpuszczeniem ryb do nowo założonego zbiornika.
Gdzie umieścić akwarium?
Akwarium nie powinno znajdować się w miejscu nasłonecznionym, gdyż dostęp światła słonecznego powoduje nadmierny rozwój glonów. Tak więc należy je postawić daleko od okna, najlepiej w dość ciemnym miejscu. Akwarium nie powinno także stać w pobliżu drzwi, gdzie często ktoś przechodzi, albo koło odbiornika telewizyjnego – żyjącym w zbiorniku rybom należy zapewnić spokój. W pobliżu powinno się znajdować gniazdko elektryczne, aby można było podłączyć potrzebny sprzęt. Nie należy także wybierać dla akwarium miejsca na ciasnej półce – w ten sposób z góry ograniczamy rozmiar zbiornika, a może nam być potrzebny większy.
Jak ustawić akwarium?
Akwarium należy ustawić na takiej wysokości, by obserwując je (w pozycji siedzącej lub stojącej), patrzyło się na zbiornik w połowie jego wysokości. Podstawa akwarium musi być starannie wypoziomowana, a sam zbiornik ustawiony na kawałku styropianu lub filcu w celu amortyzacji. Dzięki temu unikniemy występowania naprężeń, które mogłyby spowodować uszkodzenie akwarium (na przykład w razie dostania się ziarna piasku pomiędzy akwarium a podstawę).
Oświetlenie
Musimy zdecydować, czy wybierzemy oświetlenie z pokrywą, czy bez pokrywy. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie z pokrywą, należy sprawdzić, jaki typ świetlówek został tam zamontowany. Zwykłe świetlówki powodują nadmierne rozmnażanie się glonów i nie zapewniają odpowiedniego wzrostu roślin, a barwy ryb nie wyglądają naturalnie. Dlatego należy zainstalować specjalne świetlówki akwarystyczne.
Filtry
Kiedy urządzamy akwarium, ważny jest wybór odpowiedniego filtra. Należy dobrać go odpowiednio do wielkości zbiornika. Dla większych akwariów stosuje się zewnętrzne filtry kubełkowe, dla mniejszych (do 100 l) – filtry kaskadowe. Oprócz filtrów warto zainwestować we wkład ceramiczny jako podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych, dzięki którym w wodzie nie zwiększa się za bardzo ilość związków azotu. Należy także dodać do akwarium odpowiednie szczepy bakterii (do filtra i podłoża).
Temperatura w akwarium
Aby utrzymać w akwarium odpowiednią temperaturę, należy wyposażyć je w grzałkę z termostatem. Potrzebny jest także termometr do kontroli temperatury wody.
Uzdatnianie wody
Do uzdatniania wody z sieci miejskiej używa się specjalnych preparatów, które wiążą chlor i sole metali ciężkich.
Podłoże
Jako podłoże, w zależności od typu akwarium, wykorzystujemy żwirek albo piasek. Gdy decydujemy się na sadzenie roślin (a nie wykorzystanie dekoracji imitującej rośliny), potrzebujemy nawozu do podłoża, nawozu w płynie oraz instalacji dozowania CO2.