Molestowanie seksualne w miejscu pracy – jak sobie z nim radzić?
Molestowanie seksualne w miejscu pracy – jak sobie z nim radzić?
Miejsce pracy powinno być przyjazne, komfortowe, pozwalające na swobodny przepływ myśli, pomysłów oraz wymianę zdań. Rzecz jasna, powinno być także takim polem, gdzie wprowadzona jest dyscyplina oraz zasady hierarchii, jednak to wszystko zrobione być powinno przy wzajemnym poszanowaniu oraz stworzeniu takich warunków, by każdy z pracowników czuł się bezpiecznie i mógł skupić swoją uwagę jedynie na wykonywanych obowiązkach. Każdy dodatkowy stres wprowadzony przez szefa czy współpracowników, każda zła atmosfera oraz każde nieodpowiednie zachowanie wprowadzają do zakładu pracy chaos oraz są powodem mniejszej produktywności osób w nim zatrudnionych. Tak też dzieje się z molestowaniem seksualnym, które w większej mierze dotyka kobiet, ale również i mężczyzn. Jak sobie z nim radzić? Koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki i uwolnij się z tej toksycznej, bardzo dla ciebie szkodliwej sytuacji.
Czym jest molestowanie seksualne w pracy?
Choć termin „molestowanie seksualne” kojarzy się z czynnościami na seksualnym tle, czyli napastliwym dotykaniem, zmuszaniem do dotyku, obejmowaniem wbrew woli drugiej osoby, to jednak nie tylko takie gesty można zaliczyć do molestowania. Są nim także żarty o zabarwieniu erotycznym, aluzje oraz komentarze o jednoznacznym podtekście, a także komplementowanie wyglądu czy też ubioru w sposób nawiązujący do cielesności, nagości, erotyzmu. Jeśli więc czujesz, że twój pracodawca, współpracownik lub przełożony w sposób rażący zaczepia cię, podrywa, składa seksualne propozycje i czujesz, że jest to nie na miejscu, upokarza cię to, sprawia, że czujesz się bardzo niezręcznie i obawiasz się pójścia do pracy, wówczas koniecznie powinnaś/powinieneś to zgłosić.
Rozmowa
Jeśli czujesz, że możesz doświadczać molestowania seksualnego w miejscu pracy, porozmawiaj z kimś o tym. Nie musi to być jednak osoba z kręgu twoich współpracowników. Być może wstydzisz się tego, co zaszło, być może myślisz, że nikt ci nie uwierzy albo zbagatelizuje sprawę. Dlatego też najlepiej jest się zwierzyć osobie, której ufasz oraz co do której masz pewność, że potraktuje cię i sprawę molestowania jak najbardziej poważnie. Opowiedz o tym, czego doświadczasz w miejscu pracy oraz zapytaj, co powinnaś zrobić w takiej sytuacji. Wiedząc, iż masz oparcie w drugiej osobie, będzie ci choć trochę łatwiej przez to przejść.
Sprzeciwiaj się
Wiele osób, które doświadczają molestowania seksualnego, zamyka się w sobie, milczy oraz nie przeciwstawia się w obawie o utratę pracy. Pamiętaj jednak, iż twoje zdrowie psychiczne oraz komfort są znacznie ważniejsze, a poza tym, jeśli ktoś powinien zostać bez pracy, to oprawca, nie ofiara. Na każdy przejaw molestowania seksualnego, nawet na nieodpowiednie żarty czy też niewybredne komentarze, które miały zabrzmieć jak komplement, zamiast spuszczać głowę i oddalać się, należy reagować, wyraźnie komunikując swojemu przełożonemu, że nie życzysz sobie tego typu gestów oraz słów z jego strony. Być może to wystarczy, by ta osoba się opamiętała.
Zgłoś
Jeśli mimo twoich sprzeciwów molestowanie seksualne nie ustało, a może wręcz przeciwnie, stało się jeszcze bardziej intensywne oraz wrogie, powinnaś/powinieneś jak najszybciej to zgłosić. Jeśli ta osoba jest twoim przełożonym, ale nie pracodawcą, koniecznie powinnaś/powinieneś złożyć na nią skargę. Jeśli to nie poskutkuje, należy zgłosić do organów ścigania i rozpocząć postępowanie sądowe. Pamiętaj jednak, iż nie jest wcale łatwo udowodnić, iż molestowanie miało miejsce, gdyż najczęściej jest to twoje słowo przeciwko słowu tej drugiej osoby. Dlatego też zanim zgłosisz sprawę, postaraj się zebrać dowody. Najlepszym z nich będzie nagranie sytuacji, w której doszło do molestowania.