Jakie są sposoby zaoszczędzenia na ogrzewaniu?

Opiekun artykułu: makabra
Advertising
Jakie są sposoby zaoszczędzenia na ogrzewaniu?

Jakie są sposoby zaoszczędzenia na ogrzewaniu?

Wielu właścicieli domów oraz mieszkań przerażają rachunki za zimowe ogrzewanie lokum. W niektórych sytuacjach doprowadza to nawet do zakręcania kaloryferów na całą zimę i marznięcia, co może być przyczyną licznych chorób. Poza tym, nie po to ma się w mieszkaniu kaloryfery, a w domach grzejniki różnego rodzaju, aby marznąć. Jednak warto tak grzać, żeby energia cieplna nie uciekała, dom był nagrzany, a rachunki niewielkie.

Advertising
Advertising
  • Uszczelnianie okien i drzwi

    Uszczelnianie okien i drzwi

    Większość kaloryferów ma możliwość regulacji ich w skali 0 – 4 lub 0 – 5. Bardzo często temperatura ustawiona na 2 jest wystarczająca, jednak jeśli w domu są nieszczelne okna lub drzwi, ciepło będzie przez nie uciekać i wymaga to mocniejszego grzania. Jeśli zauważy się powiewy chłodu i wiatru oraz szczeliny pod drzwiami lub w oknach, należy od razu je zabezpieczyć. Można to zrobić na kilka sposobów. Najtrwalszym jest silikon, jednak jeżeli ze względu na panujący za oknem mróz nie chce się wykonywać takich operacji, można zabezpieczyć szczeliny również gazetami oraz kocami, co sprawdza się w przypadku okien, ponieważ wymaga jedynie położenia koca na parapecie.

  • Odsłonięte grzejniki

    Odsłonięte grzejniki

    Ozdobne zasłonki, ozdobne obudowy, meble, łóżka, wszystko, co zasłania grzejniki powinno być usunięte. Z pewnością odsłonięty kaloryfer nie jest szczególnie estetyczną rzeczą, jednak zasłonięty nie pozwala na odpowiednie emanowanie ciepła po całym pomieszczeniu. Sprawia to, że grzeje się przez całe dnie, a temperatura nadal nie jest zadowalająca. Gdy nadchodzi sezon grzewczy, lepiej odsunąć wszystko, co zasłania instalację grzewczą, żeby nie doszło do sytuacji, w której jedynie metr pokoju jest ciepły, a pozostała część jest zimna i mieszkańcy domu ciągle narzekają na zimno, mimo że rachunki są wysokie, jak za ogrzewanie dwóch mieszkań.

  • Uwaga z wietrzeniem

    Uwaga z wietrzeniem

    Gdy pomieszczenie jest nagrzane, od czasu do czasu należy je przewietrzyć, jednak należy robić to tak, żeby nie odbiło się to na panującym w pokoju cieple. Wiele osób popełnia błąd i odkręca grzejnik, otwiera okno i liczy, że nie będzie to miało wpływu na stan pomieszczenia. Niestety, ma bardzo duży, ponieważ trzeba grzać mocno, gdyż ciepło nie jest zatrzymywane w pokoju. W związku z tym lepsze jest wietrzenie raz dziennie, ale porządnie, czyli otworzenie szeroko wszystkich okien na 15 minut. Dzięki temu ściany, w których zebrało się ciepło przez cały dzień, nie będą wychłodzone. Nie trzeba będzie ponownie zużywać dużej ilości energii, żeby nagrzać je po raz drugi.

  • Korzystny termostat

    Korzystny termostat

    Przydatnym urządzeniem, które pozwoli kontrolować stan temperatury w całym domu, jest termostat. Zainstalowanie go nie jest bardzo dużym wydatkiem, za to niezwykle pomocnym. Termostat pozwala na ustawienie pożądanej temperatury w każdym pomieszczeniu. W momencie, gdy jest ona wyższa, następuje automatyczne zmniejszenie przepływu wody w rurach, aby unormowała się ona na wymaganym poziomie. Pozwala to nie grzać bez potrzeby, nie przegrzewać się, a w nowoczesnych urządzeniach nawet ustawić termostat na niższą temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu i rozpoczęcie nagrzewania na godzinę przed powrotem domowników.