Jakie badania warto wykonać przed ciążą?

Opiekun artykułu: olkaa
Advertising
Jakie badania warto wykonać przed ciążą?

Jakie badania warto wykonać przed ciążą?

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka jest bardzo poważną sprawą. Wiąże się z wieloma zmianami w życiu, a dla kobiety przede wszystkim ze zmianami, jakie zajdą w jej ciele w czasie ciąży. Zanim zajdzie się w ciążę, warto wykonać kilka podstawowych badań, aby upewnić się co do stanu własnego zdrowia.

Advertising
Advertising
  • Badanie cytologiczne

    Badanie cytologiczne

    Cytologia jest badaniem, które powinno znaleźć się wśród badań profilaktycznych każdej kobiety. Dzięki pobraniu próbki z pochwy możliwa jest ocena jej stanu oraz istnienia nadżerki, jej rozwoju i ewentualnych komórek nowotworowych. Przed planowaną ciążą należy koniecznie ją wykonać, aby wiedzieć, czy nie rozwija się żadna choroba, która mogłaby spowodować problemy w czasie ciąży. Jeśli istnieje jakaś infekcja, wówczas lekarz zaproponuje leczenie.

  • Badanie biochemiczne

    W badaniu biochemicznym krwi sprawdza się stan istotnych składników mineralnych w organizmie, ich prawidłowy poziom oraz zdrowie. Istotna jest ilość glukozy we krwi oraz poziom cholesterolu. Duże wahania glukozy mogą być objawem choroby, o której dotąd się nie wiedziało. Dodatkowo o problemach z cukrem i cholesterolem trzeba wiedzieć, żeby w czasie ciąży dostosować do nich dietę, która nie zaszkodzi ani matce, ani dziecku.

  • Badanie czystości pochwy

    Przydatnym badaniem jest badanie czystości pochwy. Dzięki niemu można wykluczyć istnienie infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych, które mogłyby przejść na dziecko w czasie porodu. Dodatkowo jeżeli takie zakażenie istnieje, a nie daje wyraźnych objawów i było nieleczone, może spowodować problemy w obrębie całych narządów płciowych. Tym samym, utrudnia to zajście w ciążę.

  • Poziom hormonów tarczycy

    Poziom hormonów tarczycy

    Przed ciążą oraz w jej trakcie nie wolno ignorować poziomu hormonów tarczycy. Przed zajściem w ciążę należy wykonać badanie na poziom TSH, czyli oznaczenia hormonów oraz stanu tarczycy. Problemy z nią mogą być przyczyną niepłodności albo poronienia, więc warto wykonać je odpowiednio wcześnie.

  • Badanie morfologiczne

    Podstawowe badanie krwi jest równie istotne, jak pozostałe badania. Pozwala określić poziom czerwonych i białych krwinek, poziom hemoglobiny, a tym samym wykluczyć anemię. Dodatkowo dzięki zwykłemu badaniu krwi lekarz jest w stanie ocenić ogólny stan organizmu i wykluczyć stany zapalne.

  • Próby wątrobowe

    Próby wątrobowe

    Warto przed planowaną ciążą ocenić również stan wątroby. Z tego powodu należy wykonać próby wątrobowe, które pokażą stan wątroby, jej uszkodzenia, stany zapalne, otłuszczenie lub inne problemy związane z ogólnym stanem zdrowia albo nadwagą.