Jaki namiot wybrać?
Jaki namiot wybrać?
Każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się na podróżowanie z noclegiem pod namiotem, stał kiedyś przed tym problemem. Jak wybrać namiot? Pozornie wydaje się to proste, bowiem cóż może być trudnego w wyborze namiotu, jednak czym dalej w las, tym więcej pytań. Okazuje się, że nie same wymiary namiotu się tu liczą, ale kilka innych, ważnych spraw, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli nie chcemy wydać pieniędzy na coś, co okaże się nam nieprzydatne. Na co zwracać uwagę i jak wybrać odpowiedni namiot?
Jeśli rozkładanie namiotu jest znienawidzoną przez ciebie czynnością, zainteresuj się samorozkładającymi się namiotami. Wystarczy je rozpakować, rzucić na trawę, a same przybiorą właściwy kształt. Należy je jedynie przytwierdzić do podłoża i gotowe.
Rozmiar i waga
Przy wyborze musisz się zastanowić, jak wielkiego namiotu potrzebujesz. Jeśli będziesz spał sam, to wybierz jednoosobowy, a jeśli z kimś, to wybierz namiot przeznaczony dla danej liczby osób. Nie kupuj namiotu trzyosobowego, jeśli zamierzasz spać sam, nawet jeśli cena nie gra dla ciebie roli. Taki namiot będzie po prostu zbyt obszerny, więc nie będziesz w stanie „ogrzać” go własnym ciałem. W takiej sytuacji czym mniejszy namiot, tym de facto lepszy. Zastanów się też, czy będziesz go woził w samochodzie, czy też zamierzasz go nosić, podróżując po górskich szlakach na nogach. W pierwszym przypadku waga nie ma dla ciebie większego znaczenia, ale w już w drugim tak, zatem postaraj się o zdobycie namiotu wykonanego z lekkich materiałów.
Kształt i materiały
Zastanów się, w jakie miejsca zamierzasz się wybierać. Podczas nocowania na specjalnie przygotowanych placach namiotowych kształt nie ma większego znaczenia, ale jeśli chcesz rozbić namiot w bardzo wietrznym miejscu, np. w górach, to musisz liczyć się z tym, że namiot musi być opływowy i bardzo wytrzymały. Silny wiatr może porwać twój namiot, jeśli będzie on wysoki i niezbyt dobrze wykonany. Takie namioty nadadzą się co najwyżej na nocowanie w osłoniętym od wiatru miejscu przy dobrej pogodzie.
Deszcz
Przed zakupem sprawdź wodoszczelność danego namiotu. Musi być ona w naszym klimacie naprawdę duża. Wyraża się ją w wysokości słupa wody, którą dany materiał może wytrzymać. Dla warunków polskich minimalną wartością jest 2000 mm. Na podróż po krajach Europy południowej wystarczy namiot o wodoszczelności 1000 mm. Jeśli jednak planujesz wybrać się w warunki ekstremalne, konieczny będzie taki, który będzie osiągał wartość 4000 mm. Sprawdź też jakość szwów. Na nic zda się nieprzemakalny materiał, jeśli szwy będą marnej jakości i zaczną przepuszczać wodę.
Koszty
Aby zabezpieczyć się przed wszystkimi nieprzyjemnościami związanymi z warunkami atmosferycznymi, nie kupuj najtańszych namiotów, których konstrukcja i wykonanie pozostawiają wiele do życzenia. Zainwestuj w lepszy sprzęt, który wykorzystasz w kolejnych wyprawach. Jeśli jednak nie planujesz takich podróży i namiot ma ci służyć podczas jednorazowego wypadu, to może lepiej pożyczyć od kogoś dobry sprzęt? Zaoszczędzisz pieniądze i nie wyrzucisz ich w błoto na coś, co zepsuje ci się pierwszego dnia.