Jak zorganizować bezpieczny wyjazd na wakacje?

Opiekun artykułu: borcio
Advertising
Jak zorganizować bezpieczny wyjazd na wakacje?

Jak zorganizować bezpieczny wyjazd na wakacje?

Wakacje to czas radości i wypoczynku. Aby jednak po powrocie mieć tylko przyjemne wspomnienia, warto zadbać o to na etapie przygotowań. Wyjazd na urlop trzeba zorganizować tak, by był bezpieczny. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Gdy jedziesz samochodem

    Gdy jedziesz samochodem

    Jeśli planujesz wyjazd samochodem, zadbaj koniecznie o jego stan techniczny. Warto zrobić przegląd w dobrym warsztacie i dokonać koniecznych napraw. Samochód może nam nie tylko sprawić kłopot, psując się na zupełnym odludziu, ale też narazić na poważne niebezpieczeństwo. Sprawność techniczna pojazdu jest bardzo ważna, gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Jeśli jedziemy za granicę, musimy skompletować potrzebne dokumenty (zielona karta, zagraniczne prawo jazdy), a także wyposażenie. Trzeba sprawdzić, co jest wymagane w danym kraju – gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa. Warto także zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami i zasadami uiszczania mandatów – możemy dzięki temu uniknąć poważnych kłopotów.

  • Gdy jedziemy za granicę

    Jadąc za granicę, trzeba wykupić ubezpieczenie na wypadek zachorowania czy utraty bagażu. Przygotujmy sobie kopię paszportu i numery do zastrzegania kart kredytowych. Warto dowiedzieć się, jakie ewentualne zagrożenia mogą na nas czekać na miejscu, od specyficznych obyczajów (strój, niechęć do fotografowania) po przepisy prawne, choroby i niebezpieczne zwierzęta. Być może trzeba będzie zaszczepić się przeciwko jakimś chorobom. Do telefonu komórkowego koniecznie trzeba wpisać numer ICE (in Case of Emergency) – jeśli by nam się coś stało, będzie wiadomo, z kim się skontaktować. Te same informacje wpisujemy do paszportu. Warto mieć przy sobie dane na temat swojej grupy krwi czy przewlekłych chorób, na które cierpimy (w postaci specjalnych zawieszek). Jeśli wyjeżdżamy z biurem podróży, przede wszystkim trzeba sprawdzić jego wiarygodność. Należy też starannie zapoznać się z umową, aby wiedzieć, czy możemy liczyć na pomoc rezydenta w czasie pobytu za granicą. Warto również sprawdzić, czy tam, dokąd jedziemy, są polskie placówki dyplomatyczne (ambasada, konsulat) i zapisać ich adresy oraz telefony.

  • Gdy jedziemy w góry

    Wyjazd w góry – o ile mamy zamiar odbywać prawdziwe górskie wycieczki – musi być właściwie zaplanowany, jeśli ma być bezpieczny. Trzeba pamiętać o odpowiednim stroju i ekwipunku, a przed wyjazdem warto zadbać o kondycję, żeby nie przeżyć niemiłego zaskoczenia. Od tego, czy właściwie ocenimy własne możliwości oraz od zabrania ze sobą właściwych rzeczy zależy, na ile udany będzie taki urlop. Jeśli wybierasz się w góry po raz pierwszy, poczytaj na ten temat, wtedy nic nieprzyjemnego cię nie zaskoczy.

  • Jak się przygotować do podróży samolotem

    Jak się przygotować do podróży samolotem

    Odpowiednie przygotowanie się do podróży i wybór środka transportu też ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Jeśli podróżujemy samolotem, zadbajmy o nasz bagaż. Nie chodzi jedynie o to, by zmieścić się w limitach i nie płacić za nadbagaż. Walizka musi mieć sprawny szyfrowy zamek. Większym zagrożeniem jest to, co ktoś niepowołany może włożyć do naszego bagażu, niż to, co nam by ewentualnie ukradł. Wiele krajów bardzo poważnie podchodzi do prób przemytu narkotyków. W razie podrzucenia czegoś takiego do naszego bagażu mielibyśmy duże kłopoty. Trzeba też dowiedzieć się, czego nie wolno wwozić do kraju, do którego się udajemy, oraz co jest niedozwolone w samolocie. Możemy uniknąć sporych przykrości.

  • Jak zadbać o nasz portfel w podróży

    Nie powinno się przechowywać całej posiadanej gotówki w jednym miejscu. Karty kredytowe też można podzielić. Warto mieć osobną portmonetkę na drobne kwoty, by płacąc za niewielki zakup nie wyjmować portfela z większą ilością pieniędzy. W hotelu możemy korzystać z sejfu. Nie wymieniajmy pieniędzy u przygodnych osób tylko dlatego, że oferują korzystne warunki. Bardzo prawdopodobne, że padniemy ofiarą oszustwa. Jeśli podróżujemy pociągiem, nie pozostawiajmy bagażu bez opieki ani na dworcu, ani w przedziale. Dokumenty i pieniądze powinniśmy mieć cały czas przy sobie. W razie podróżowania w nocy warto kupić droższy bilet i jechać w wagonie sypialnym albo z kuszetkami. Tak jest na pewno bezpieczniej. Warto ewentualnie rozważyć przejazd autobusem w nocy. Jest to podróż mniej komfortowa, ale bezpieczniejsza niż pociągiem.