Jak zapraszać gości na ślub i wesele?

Opiekun artykułu: aqatua
Advertising
Jak zapraszać gości na ślub i wesele?

Jak zapraszać gości na ślub i wesele?

Po ustaleniu listy gości weselnych, co nieraz jest trudną czynnością, przychodzi moment, kiedy trzeba oficjalnie zaprosić wybranych. Ze względu na to, że ślub i wesele nie są zwykłymi uroczystościami, nie można ograniczyć się do poinformowania o wydarzeniu przez telefon. W przypadku zapraszania gości na tę uroczystość obowiązują pewne zasady dobrego wychowania, których powinno się przestrzegać.

Advertising
Advertising
  • Kiedy zapraszać?

    Kiedy zapraszać?

    Według zasad dobrego wychowania zaproszeni goście powinni otrzymać oficjalne, papierowe zaproszenie najpóźniej 1 miesiąc przed ślubem. Jest to ostatni termin, kiedy należy je dostarczać, jednak ukłonem w stronę gości będzie wręczenie zaproszeń nawet 2 – 3 miesiące wcześniej. Patrząc na to, że planowanie ślubu zajmuje zazwyczaj 1 – 2 lata, nie jest to niemożliwe. Dzięki dłuższemu terminowi goście będą mogli lepiej się przygotować, zorganizować stroje, prezent, dojazd lub opiekę nad dziećmi, jeżeli nie są one zaproszone.

  • Wręczanie zaproszeń

    Wręczanie zaproszeń

    Zapraszanie wszystkich gości przez telefon lub za pomocą poczty elektronicznej to duży nietakt. Jeżeli niektórzy z gości mieszkają w odległych rejonach kraju, można poinformować ich telefonicznie o wydarzeniu i zaproszeniu, jednak zawsze trzeba przesłać również zaproszenie papierowe, z zaproszeniem imiennym oraz niezbędnymi informacjami. Są to jednak wyjątkowe sytuacje, ponieważ gdy tylko jest taka możliwość, należy wręczać zaproszenia osobiście. Szczególnie dotyczy to babć, dziadków, osób starszych z rodziny, które znajdują się na liście gości, rodziców chrzestnych oraz najbliższych przyjaciół.

  • Wizyta z zaproszeniem

    Wizyta z zaproszeniem

    Nie powinno się przychodzić z zaproszeniem ślubnym do przyszłych gości znienacka. Przed wizytą należy zadzwonić i umówić się na dogodny dla gości termin. Zazwyczaj słyszeli oni już o planowanym weselu, więc zaproszenie nie będzie dla nich zaskoczeniem, jednak uprzedzenie o wizycie da im szansę na przygotowanie się do niej. Osobiste zapraszanie dotyczy przede wszystkim najbliższych i tych z gości, którzy zapraszani są na ślub i wesele. Tym osobom, których zaprasza się jedynie na ślub, z powodzeniem można wysłać zaproszenie pocztą. Nie jest to wbrew zasadom dobrego wychowania.,

  • Wygląd zaproszenia

    Wygląd zaproszenia

    Kolor, ozdoby, szablon zaproszenia to decyzja narzeczonych szykujących się do ślubu, jednak we wręczanym zaproszeniu powinny znaleźć się zawsze pewne informacje, które będą pomocne dla gości. Przede wszystkim należy z imienia i nazwiska wymienić zaproszone osoby, wtedy uniknie się sytuacji, kiedy goście nie wiedzą, czy mają przyjechać wraz z dziećmi, czy bez nich. Jeżeli zaproszenie obejmuje dzieci, również one powinny być wymienione pełnym imieniem. Dodatkowo w zaproszeniu powinna się znaleźć data, godzina i miejsce ślubu. Obecnie popularne jest dodawanie, że zamiast kwiatów państwo młodzi proszą o przyniesienie np. butelki wina. W czasie wręczania zaproszenia osobiście koperty nie należy zaklejać, a samo zaproszenie powinno być włożone frontem do koperty, tak aby po zajrzeniu do niej od razu było widać, jak wygląda. Do zaproszenia powinna być dołączona także kartka z wydrukowaną informacją o miejscu wesela.