Jak wykonać ozdobną kopertę na ślub?
Jak wykonać ozdobną kopertę na ślub?
Miło dostać ładne zaproszenie albo ładną kartkę, jednak bez odpowiedniej koperty traci ona połowę swojego uroku. Kopertę można albo kupić, albo w prosty sposób wykonać samodzielnie, ozdabiając wedle uznania. Jest to tym ciekawsze, że w takiej sytuacji każdy gość może otrzymać kopertę przeznaczoną tylko dla niego.
Co jest niezbędne?
Zanim przystąpi się do wykonania kopert ozdobnych, trzeba przygotować potrzebne materiały. Przede wszystkim gruby papier. Można kupić go w każdym papierniczym, jednak przed zakupem warto ocenić, ile zaproszeń jest potrzebnych i zakupić tyle papieru, plus 1 lub 2 kartki na zapas, gdyby któraś koperta nie wyszła odpowiednio. Papier powinien być również w odpowiednim kolorze, w zależności od upodobań albo kilka tonów ciemniejszy od zaproszenia, które w nim będzie, albo dopasowany do głównego motywu przewodniego wesela. Potrzebne są również nożyczki, ołówek, linijka i wstążka.
Szablon koperty
Kolejnym krokiem jest odrysowanie na papierze szablonu koperty. Najlepiej, jeżeli jest to inny kształt niż typowa koperta. Łatwo taki znaleźć na stronach internetowych związanych z wykonywaniem produktów ręcznie lub z gadżetami ślubnymi, wówczas szablon można pobrać, wydrukować i wyciąć. Wycięty wzór odrysowuje się na papierze. Bardzo dobrze prezentują się koperty z kwadratowym środkiem oraz czterema bokami do składania. Jeżeli boki będą pofalowane lub będą miały inny, nieregularny kształt, wtedy końcowy efekt będzie bardziej wyrazisty.
Konstrukcja koperty
Odrysowany z szablonu wzór należy wyciąć wzdłuż linii, uważając, żeby nie pobrudzić papieru. Najlepiej przed wycinaniem dokładnie umyć i osuszyć ręce, ponieważ na ozdobnych kartkach łatwiej niż na innych odbijają się ślady palców. Po wycięciu wzoru należy przyłożyć linijkę i przesunąć wzdłuż niej ostrzem nożyczek, niezbyt mocno, ale tak żeby ślad odbił się delikatnie na papierze. Pozwoli to na łatwiejsze zginanie boków.
Miejsce na wstążkę
Boki zgina się do środka, zaczynając od pionowych, a następnie poziome. W tych, które znajdą się na wierzchu, trzeba zrobić nacięcia o takiej wielkości, żeby swobodnie przeszła przez nie wstążka. Nie mogą być również za luźne, ponieważ wtedy wstążka będzie wyglądała mało estetycznie. Nacięcia powinny być blisko zagięcia.
Efekt końcowy
Do przygotowanej koperty należy włożyć zaproszenie, zgiąć ponownie boki, a na koniec przewiązać wstążką, robiąc na wierzchu elegancką kokardę. Będzie ona dodatkową ozdobą zaproszenia. Po zawiązaniu kokardy dłuższe fragmenty wstążki trzeba ściąć pod skosem. Dzięki temu uniknie się strzępienia się wstążki, jednocześnie dodając jej elegancji.