Jak przygotować listę gości weselnych?
Jak przygotować listę gości weselnych?
Wszystkie formalności ślubne oraz organizacja sali weselnej mogą nie być tak trudne, jak ustalanie listy gości. Chociaż to, na ilu gości przewiduje się wesele, to podstawa rezerwacji sali, to jednak to, kogo zaprosić, budzi więcej emocji, zarówno u państwa młodych, jak i u ich rodziców. Z tego powodu warto do tej sprawy podejść spokojnie, bez zbędnych nerwów, z kartką papieru oraz długopisem w ręku, żeby zapisywać każdą informację i osobę.
Podstawowi goście
Rozpoczynając konstrukcję listy gości, trzeba najpierw wypisać siebie – młodą parę. Wiele par zapomina o tym, a przecież za siebie, tak jak za innych, będą musieli zapłacić. Już zaczynając listę, trzeba pamiętać, że tworzy się ją nie dla zaproszeń weselnych, ale dla oszacowania kosztów posiłku na przyjęciu. Zaraz po młodej parze zapisuje się na liście rodziców, którzy są obowiązkowymi gośćmi, dziadków, jeżeli posiada się wszystkich, oraz rodzeństwo. W zależności od stanu cywilnego rodzeństwa – z mężami lub żonami.
Kto z rodziny?
Rzadko zdarza się, aby było po równo gości z jednej i z drugiej strony. Jednak już na początku tworzenia listy trzeba jasno określić, kogo z rodziny będzie się zapraszać. Wysyłanie zaproszeń do ciotek, wujów, kuzynów, których widziało się ostatnio w czasie Pierwszej Komunii, jest kiepskim pomysłem zarówno pod względem kosztów, jak i atmosfery na weselu. Nie zna się tak dalekich krewnych, więc wesele spędzi się w takiej sytuacji z obcymi osobami. Najlepszym wyjściem jest zapraszanie jedynie rodziny do najbliższych kuzynów, bez przeglądania drzewa genealogicznego w poszukiwaniu dodatkowych osób.
Najbliżsi przyjaciele
Zazwyczaj przyjaciele i znajomi to mniejszość na weselu, jednak każda para młoda ma przyjaciół, bez których nie wyobraża sobie tego dnia. Po wypisaniu członków rodziny koniecznie ich trzeba zapisać na listę. Jednak zaproszenie dotyczy tylko najbliższych przyjaciół lub ewentualnie tych, z którymi ma się częsty kontakt przez komunikatory, ale ze względu na odległość nie można widywać się za często. Koleżanki, z którymi zamienia się kilka słów przypadkiem, koledzy widywani raz na dwa lata lub znajomi z Facebooka nie są osobami niezbędnymi na weselu. W kompletowaniu gości najważniejsza jest ich bliskość z młodą parą, a nie liczba osób.
Z dziećmi czy bez?
Kolejną rzeczą, o której trzeba zdecydować, to czy zaprasza się gości z dziećmi, czy nie. Jest to istotne przy zamawianiu posiłków – można wybrać dodatkowe dla najmłodszych lub dostać zniżki w restauracji. Jeżeli zaprasza się dzieci, one także muszą być zapisane na liście, łącznie z ich wiekiem.
Z osobą towarzyszącą czy bez?
Jeżeli zapraszana osoba jest w związku małżeńskim, sprawa jest prosta – zaprasza się parę. W przypadku innych gości stosuje się zasadę, że jeżeli osoba skończyła 18 lat, zaprasza się ją z osobą towarzyszącą, niezależnie od tego, czy posiada stałego partnera lub partnerkę, czy nie. W przypadku nastolatków poniżej tego progu, o których wiadomo, że mają chłopaka lub dziewczynę, należy skonsultować się z rodzicami.