Jak zaplanować koszt wakacyjnego wyjazdu?

Opiekun artykułu: marzencia
Advertising
Jak zaplanować koszt wakacyjnego wyjazdu?

Jak zaplanować koszt wakacyjnego wyjazdu?

Wakacje zbliżają się nieuchronnie, więc pora na dokładne zaplanowanie, dokąd tym razem pojedziesz. Masz do wyboru niezliczoną liczbę miast, wsi, kurortów, gdzie będziesz mogła odpocząć w ulubiony sposób. Zanim jednak wyruszysz na wakacyjną wyprawę, musisz dokładnie zaplanować chociaż część związaną z finansami – ile możesz przeznaczyć na podróż, co będzie cię najwięcej kosztować, na czym można oszczędzić, a na czym nie warto. Ten poradnik pomoże ci w poczynieniu takich planów.

Advertising
Advertising
  • Ile masz gotówki?

    Ile masz gotówki?

    Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest dokładne obliczenie, ile najwięcej możesz przeznaczyć na wakacje, czyli ile masz wolnej lub odłożonej na ten cel gotówki. To istotne, aby zdawać sobie sprawę z tego, jaka jest nasza górna granica możliwości finansowych – w przeciwnym razie może okazać się, iż podczas wyjazdu zabraknie ci pieniędzy lub po powrocie będziesz musiała się zapożyczyć, aby starczyło na bieżące wydatki.

  • Nocleg

    Pierwszą rzeczą, którą koniecznie musisz umieścić w swoim budżecie, jest nocleg. To zazwyczaj właśnie on pochłania najwięcej naszych pieniędzy na urlopie, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się zarezerwować pokoje w hotelu. Oblicz, ile wyniesie cię nocleg za wszystkie podróżujące osoby i zapisz to na kartce jako pierwszy wydatek. Pamiętaj, iż w wielu miejscach małe dzieci mają zniżki, a także można zamówić tzw. dostawkę, za którą zapłacisz połowę ceny normalnego noclegu.

  • Wyżywienie

    Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas planowania wydatków, to wyżywienie. Jest to najtrudniejsza do oszacowania sprawa – wszystko zależy, czy w hotelu macie opcję Bed&Breakfast, czyli nocleg ze śniadaniem oraz czy planujecie gotować sobie sami, czy też będziecie chodzić do lokalnych restauracji. Spróbuj jednak określić, ile mniej więcej wydacie, znając chociaż w zarysie ceny w danym mieście czy państwie – zawsze możesz się posłużyć Internetem.

  • Podróż

    Podróż

    Kolejną rzeczą, którą musisz wrzucić w koszty, zanim jeszcze wyjedziesz, jest podróż. Jeśli jedziesz pociągiem, autobusem czy samolotem, wystarczy jedynie zsumować koszt biletów. Jeśli zaś wybierasz się z rodziną czy znajomymi samochodem, wówczas warto posłużyć się specjalnym internetowym kalkulatorem kosztów podróży autem. Określasz w nim aktualną cenę paliwa, spalanie twojego samochodu, odległość w kilometrach, a także dodatkowe koszty, takie jak chociażby opłata za bramki na autostradzie. To bardzo wygodne narzędzie, pozwalające na dokładne oszacowanie, ile pieniędzy wydasz na podróż.

  • Atrakcje

    No i rzecz w każdym wyjeździe najważniejsza, to jest atrakcje. Warto z wyprzedzeniem zaplanować sobie, co chcesz zwiedzić. Dzięki temu będziesz mogła za pomocą stron internetowych sprawdzić, kiedy dana atrakcja jest czynna oraz przede wszystkim, ile kosztuje bilet wstępu. Jeśli jedziecie całą rodziną, to wówczas warto pomyśleć o tzw. biletach rodzinnych, które zazwyczaj są znacznie tańsze i może wejść na nie dwóch dorosłych oraz dwoje dzieci.

  • Za mały budżet?

    Co zrobić, kiedy okaże się, że nasze wstępne wyliczenia przekraczają budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na wyjazd? Wówczas nie ma innego wyjścia, jak tylko zmodyfikować plan wycieczki. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wyszło taniej:
    * Zamień hotel na motel lub schronisko młodzieżowe.
    * Nie upieraj się na konkretną datę wyjazdu – jeśli będziesz elastyczna, może uda ci się znaleźć tańsze bilety lotnicze lub autobusowe.
    * Szukaj ofert na stronach z grupowymi zakupami.
    * Rezerwuj bilety oraz noclegi z dużym wyprzedzeniem – możesz uzyskać atrakcyjne zniżki.
    * Sprawdź, jakie lokalne atrakcje możesz zobaczyć za darmo.