Jak zadbać o porządek w łazience?
Jak zadbać o porządek w łazience?
Utrzymanie porządku w domu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Poza tym nasz dom świadczy o nas i o tym, jakimi jesteśmy gospodarzami. Wizytówką każdego domu jest jednak nie salon, lecz… łazienka. Dopiero stan tego pomieszczenia mówi prawdę o nas.
Wyposażenie łazienki
Łazienka jest pomieszczeniem bardzo trudnym do utrzymania w czystości ze względu na wilgoć. Należy unikać sprzętów, które wchłaniają wilgoć oraz są podatne na korozję. Konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji, w przeciwnym razie bardzo prędko w naszej łazience pojawi się pleśń, nieestetyczna i bardzo groźna dla zdrowia. Jeśli normalna wentylacja nie wystarcza (na przykład lustro po kąpieli bardzo długo pozostaje zaparowane), warto zamontować wentylator elektryczny. Bardzo przydatnym elementem wyposażenia jest elektryczna suszarka na ręczniki (tę funkcję może pełnić także nowoczesny grzejnik łazienkowy). Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu wilgotnych ręczników w łazience.
Codzienne porządki
Jeśli w twoim mieszkaniu łazienka i toaleta znajdują się w oddzielnymi pomieszczeniach, należy toaletę sprzątać codziennie. Jest to bardzo ważne ze względów higienicznych. Jeśli WC znajduje się w łazience, codziennie zdezynfekuj muszlę sedesową. Dbać trzeba także o umywalkę i wannę (kabinę prysznicową), nie powinno tam być osadów pozostałych po ostatniej kąpieli czy rozmazanej pasty do zębów.
Jeśli chcesz cieszyć się dłużej widokiem błyszczącej armatury w łazience, przecieraj ją ręcznikiem, kiedy zachlapie się wodą – po dłuższym czasie osadów z wody nie da się już zmyć i armatura matowieje.
W ramach codziennych porządków sprawdzaj, czy dywaniki łazienkowe nie są mokre i w razie potrzeby wysusz je. Uzupełniaj na bieżąco papier toaletowy, zmieniaj ręczniki do rąk, jeżeli są nieświeże.
Generalne porządki
Co tydzień starannie umyj wszystkie urządzenia sanitarne. Wypoleruj lustra i zabezpiecz specjalnym preparatem, żeby nie pokrywały się parą. Wymień ręczniki, wytrzep lub upierz dywaniki łazienkowe. Jeśli na ścianach są osady z wody, zmyj je preparatem do mycia łazienek. Wyczyść także drzwi kabiny prysznicowej. Uzupełnij mydło do rąk w dozowniku. Usuń resztki mydła z mydelniczek, wyszoruj je. Zużyte kawałki włóż do specjalnej gąbki „chomika”, której możesz potem używać do mycia rąk. Sprawdź, w jakim stanie są myjki, gąbki do masażu, pumeks, szczoteczki do zębów. Jeśli trzeba, wymień je. W zużytych gromadzą się bakterie i grzyby.Jeśli zauważysz pojawiającą się na ścianach łazienki pleśń, użyj specjalnego preparatu, by ją usunąć. Jeśli pleśń pojawiła się na silikonowym uszczelnieniu umywalki czy wanny, trzeba silikon wymienić.
Czego nie należy robić
Nie powinno się wstawiać do łazienki zbyt wielu sprzętów. Pomieszczenie musi być przestronne, łatwe do wietrzenia i mycia. Tym bardziej nie należy traktować łazienki jako schowka. To nie jest dobre miejsce na drabinę, narty czy sanki. Jeżeli natomiast przechowujemy tu bieliznę do prania, to najlepiej w specjalnym pojemniku, zapewniającym wentylację, a nie w zamkniętej pralce.