Skuteczne metody czyszczenia toalety
Skuteczne metody czyszczenia toalety
Aby nasza łazienka była świeża i pachnąca, trzeba zadbać o wiele spraw, a jedną z najważniejszych jest zachowanie czystości w toalecie. Muszla sedesowa to przedmiot, który ma kontakt z różnymi zarazkami, dlatego trzeba ją często myć i dezynfekować. Problemem są też wytrącone z wody osady, które gromadzą się na powierzchni muszli, zwłaszcza poniżej poziomu wody. Te zabrudzenia dość trudno usunąć, a wyglądają brzydko i są siedliskiem bakterii. Jak skutecznie czyścić toaletę, prezentujemy w tym artykule.
Sprawdź szczelność spłuczki
Cieknąca ze spłuczki woda, nawet jeśli jest jej niewiele, pozostawia w muszli brzydki rdzawy ślad, z którego usunięciem męczymy się przy każdym myciu. Dlatego warto zadbać o szczelność spłuczki, tym bardziej, że wyciekająca woda marnuje się, co nie jest właściwe ze względu na środowisko, a poza tym za nią płacimy.
Mycie i dezynfekcja
Mycie i dezynfekcja toalety powinny odbywać się często ze względów higienicznych oraz estetycznych. Niezbyt ładny zapach wydobywający się z toalety nie dodaje uroku naszej łazience i nie wystawia gospodarzom mieszkania najlepszego świadectwa. Jeśli w domu są małe dzieci, osoby chore albo kot korzystający z WC, codzienne czyszczenie muszli jest obowiązkowe. Najlepiej używać do tego preparatów ekologicznych, na przykład z europejskim certyfikatem Ecolabel (charakterystyczne logo z rysunkiem stokrotki). Pamiętać należy także o tym, że samo mycie muszli to nie wszystko – newralgicznym miejscem jest także spodnia strona deski sedesowej.
Usuwanie osadów
Największy problem jest z osadzonym poniżej poziomu wody kamieniem. Można zastosować metodę ekspresową i wylać do sedesu puszkę coca-coli. Skutecznie rozpuszcza ona takie zanieczyszczenia, ale jeśli kamienia jest dużo, to może nie wystarczyć. Zanim sięgniesz po żrący środek chemiczny, jakim jest na przykład Domestos (co prawda skutecznie eliminujący osady z naszej toalety), można wypróbować stary domowy sposób i użyć octu. Przedtem należy jednak usunąć wodę z muszli sedesowej. Osady gromadzą się także pod kołnierzem muszli, o ile twoja toaleta nie jest tak skonstruowana, że tego kołnierza w niej nie ma. To jest trudno dostępne miejsce, więc trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę, bo gromadzi się tam dużo zanieczyszczeń. Można nabyć szczotkę do mycia WC o kształcie dostosowanym do szorowania nie tylko samej muszli, ale także przestrzeni pod kołnierzem.
Bieżąca pielęgnacja
Dla zachowania toalety w czystości ważna jest także bieżąca pielęgnacja. Różne zawieszki do WC umożliwiają czyszczenie i dezynfekcję muszli na bieżąco i zapobiegają gromadzeniu się osadu. Bardzo skuteczne są naklejki żelowe do muszli, gdyż nie ma wtedy plastikowego koszyczka, który łatwo się brudzi i jest mało higieniczny.