Jak zdjąć z ubrania zaschniętą gumę do żucia?

Opiekun artykułu: adrianek
Advertising
Jak zdjąć z ubrania zaschniętą gumę do żucia?

Jak zdjąć z ubrania zaschniętą gumę do żucia?

Nie jest miło, kiedy zorientujemy się, że usiedliśmy właśnie na gumie do żucia, a mamy na sobie ukochaną spódnicę czy spodnie. Niestety, takie sytuacje zdarzają się dość często. W pierwszym odruchu chcielibyśmy gumę odkleić, ale to nie jest dobry pomysł. Rozmaże się tylko bardziej po tkaninie. Trzeba użyć sposobu – jest kilka metod, które można wypróbować. Prezentujemy je w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Zamrażamy gumę

    Zamrażamy gumę

    Guma po zamrożeniu staje się krucha i na ogół dość łatwo można ją usunąć z tkaniny. Po zdjęciu gumy pozostaje sprać niewielki ślad, który pozostał. Ubranie wrzucamy do pralki albo pierzemy ręcznie. Na ogół wkłada się odzież z przyklejoną gumą na kilka godzin do zamrażarki. Inny ciekawy sposób to obłożenie gumy kostkami lodu. Woreczek z lodem dociskamy do zaschniętej gumy, a potem pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie oderwanie gumy powinno być już możliwe. Jeszcze inna metoda to użycie pojemnika ze sprężonym powietrzem, służącego do czyszczenia klawiatur komputerowych. Psikamy tak długo, aż sprężone powietrze przejdzie w postać płynną i zamrozi gumę.

  • Używamy soli

    Przygotowujemy wodę z płynem do prania albo do mycia naczyń. Namaczamy część ubrania z przyklejoną gumą i lekko przepieramy. Następnie wyjmujemy ubranie i posypujemy gumę kilkoma łyżeczkami soli. Wcieramy sól i staramy się usunąć gumę. Po kilku minutach powinno być po problemie. Ubranie należy wyprać.

  • Na gorąco

    Na gorąco

    Można spróbować usunąć gumę za pomocą gorącej wody. Zalewamy problemowe miejsce bardzo gorąca wodą i szorujemy szczoteczką albo pumeksem (ostrożnie, żeby nie uszkodzić tkaniny). Można też użyć gorącej wody z kranu. Warto szczoteczkę, którą szorujemy, namydlić.

    Inny sposób to użycie żelazka. Pod zabrudzone gumą ubranie kładziemy papier i przyprasowujemy żelazkiem po czystej stronie. Guma rozgrzewa się i powinna odkleić się od tkaniny i pozostać na papierze.

  • Używamy tłuszczu

    Aby zmniejszyć przyczepność gumy, można użyć jakiegoś tłuszczu – oleju, masła, oliwki dla dzieci. Guma powinna odkleić się od tkaniny. Podobnie działa płyn do mycia naczyń (najlepiej Ludwik). Jeśli polejemy nim gumę, odejdzie dosyć łatwo. Należy potrzymać gumę w takiej kąpieli około 5 minut, a potem oczyścić tkaninę, używając szczotki. Guma powinna odklejać się od włókien tkaniny.

  • Rozpuszczalniki

    W przypadku wyjątkowo upartej gumy trzeba użyć rozpuszczalnika (acetonu – może być acetonowy zmywacz do paznokci – lub benzyny ekstrakcyjnej). Guma powinna odkleić się od tkaniny.