Jak posprzątać łazienkę w sposób ekologiczny?
Jak posprzątać łazienkę w sposób ekologiczny?
Utrzymanie łazienki w czystości jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, ale także dla dobrego samopoczucia, gdyż przyjemnie jest korzystać z czystego, pachnącego świeżością pomieszczenia, w którym wszystko lśni. Aby uzyskać taki efekt, wcale nie musisz kupować w sklepie drogich specyfików. Doskonale sobie poradzisz, używając domowych środków, które mają tę przewagę nad reklamowanymi preparatami, że są znacznie tańsze oraz nie szkodzą ani środowisku, ani naszemu zdrowiu.
Dlaczego warto wybrać środki naturalne?
Reklamowane preparaty do czyszczenia i mycia to na ogół żrące środki chemiczne. Szkodzą one środowisku, nam (styka się z nimi nasza skóra, a także wdychamy ich opary) i naszej kieszeni, bo są one zwykle bardzo drogie. Wywołują alergie, powodują bóle głowy i duszności, można się też nimi zatruć. Jeśli w domu są alergicy, małe dzieci, zwierzęta – lepiej sięgnąć po środki naturalne.
Ceramika sanitarna
Do mycia ceramiki sanitarnej można wykorzystać różne środki, w zależności od stopnia zabrudzenia. Na powierzchni wanny, brodzika i umywalki gromadzą się osady z mydła. By je usunąć i przywrócić naszym urządzeniom blask, wystarczy użyć cytryny. Powierzchnię ceramiczną czyścimy połówką cytryny tak jak zmywakiem. W efekcie będzie ona czysta i lśniąca, a w dodatku sok z cytryny utrudnia osadzanie się brudu. Jeśli tą metodą nie udało się skutecznie oczyścić wanny czy umywalki, można posłużyć się sodą oczyszczoną i octem. Na posypaną sodą powierzchnię rozpylamy ocet za pomocą atomizera. Zachodzi reakcja, dzięki której brud znika. Nam pozostaje jedynie dokładnie spłukać wannę, brodzik czy umywalkę – i gotowe. Przy okazji połączenie octu z sodą czyści także odpływy.
Toaleta
Do mycia muszli sedesowej można wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną oraz ich połączenie. Doskonale sprawdzi się również wylana do muszli coca-cola, która rozpuści nagromadzony osad. Do umycia deski sedesowej można wykorzystać płyn, przygotowany samodzielnie: do wody dodajemy trochę mydła w płynie oraz ocet. Ocet neutralizuje brzydkie zapachy oraz dezynfekuje. Jeśli toaleta będzie czyszczona regularnie, środki ekologiczne z pewnością wystarczą.
Baterie
Baterie dość szybko tracą swój blask, za co odpowiadają wytrącone z wody związki mineralne, między innymi wapniowe. Nie musisz kupować drogich preparatów do pielęgnacji swojej armatury. Wystarczy użyć octu albo soku z cytryny, by błyszczała jak nowa. Jeśli samo mycie nie wystarczy, trzeba przygotować kompres, na przykład z gazy czy bawełnianego wacika. Po kilkunastu minutach osad z baterii powinien zniknąć. Jeśli się nie udało, można wlać wody z octem do foliowej torebki (musi być szczelna), umieścić wewnątrz problemowy kran czy kurek, a następnie zawiązać. Po takiej kąpieli powinien zniknąć nawet najbardziej oporny osad czy rdza.