Jak zaaranżować niedużą kuchnię?

Opiekun artykułu: dudekanna
Advertising
Jak zaaranżować niedużą kuchnię?

Jak zaaranżować niedużą kuchnię?

Jeśli nasza kuchnia jest mała, musimy bardzo starannie przemyśleć, jak ją urządzić, by była wygodna i spełniała swoje zadania. Liczy się wszystko, od decyzji w sprawie kuchennej zabudowy, po wybór sprzętu AGD oraz kolorystyki. Trzeba się także liczyć z tym, że niektóre optymalne rozwiązania mogą być nieco droższe, ale za to zyskamy pomieszczenie estetyczne i komfortowe. Na co zwrócić uwagę, urządzając małą kuchnię, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

W małej kuchni bardzo ważne jest utrzymanie porządku, dlatego należy zaplanować miejsce do przechowywania różnych urządzeń, nie powinno się stawiać ich na blacie. Rozwiązaniem jest zabudowa wysoka oraz właściwie wykorzystane szafki narożne.

  • Podstawowy układ

    Podstawowy układ

    Kuchnię należy zaprojektować według jednego z typowych schematów. Najprawdopodobniej w przypadku niedużej kuchni będzie to układ jednorzędowy albo w kształcie litery L, gdyż pozostałe wymagają, aby pomieszczenie miało szerokość co najmniej 240 cm (przy małej kuchni ten warunek raczej nie będzie spełniony). Jeśli wybierzemy układ w kształcie litery L, krótszy bok zabudowy musi mieć co najmniej 120 cm.

  • Kuchnia otwarta

    Nieduża kuchnia połączona z salonem to spore wyzwanie, ale można zastosować wiele wypróbowanych rozwiązań, dzięki którym okaże się, że wcale nie brakuje miejsca. W kuchni otwartej warto zrezygnować ze względów estetycznych z rozbudowanej zabudowy górnej (czyli szafek wiszących), a stratę miejsca skompensować, urządzając na granicy kuchni i salonu wyspę wykorzystaną jako miejsce do przechowywania. W dodatku blat takiej wyspy bardzo się przyda jako dodatkowy blat roboczy.

  • O czym musimy pamiętać?

    Kuchnia ma być przede wszystkim wygodna, ponieważ trzeba w niej pracować. Bardzo ważna jest kwestia usytuowania wobec siebie strefy przechowywania, mycia oraz gotowania. Powinno być możliwe płynne przechodzenie między nimi w tej właśnie kolejności. W małej kuchni przeważnie zabudowa będzie w układzie liniowym, dlatego trzeba zadbać o kolejność montowania lodówki, zlewu i kuchenki.

  • Blaty robocze

    Aby praca w kuchni była wygodna, musimy mieć do dyspozycji blat roboczy o długości około metra. Oprócz tego konieczne są blaty obok lodówki, zlewu i kuchenki, by można było coś odstawić, na przykład wyjęte z lodówki pojemniki czy gorący garnek. Jeśli kuchnia jest bardzo mała, warto zainstalować blat składany lub wysuwany, z którego korzystamy tylko podczas pracy.

  • Zabudowa wysoka

    Zabudowa wysoka

    W małej kuchni na ogół problemem jest przechowywanie produktów żywnościowych, a także małe AGD – ustawienie sprzętu na niedużym blacie ogranicza przestrzeń do pracy, a w szafkach mamy za mało miejsca. Doskonałym, rozwiązaniem jest zabudowa wysoka. Może ona pomieścić lodówkę (nad nią pozostaje jeszcze miejsce na nieduży praktyczny schowek) oraz niezbyt szeroką szafkę typu cargo, bardzo praktyczne rozwiązanie do przechowywania. W zabudowie wysokiej można także umieścić piekarnik, ekspres do kawy czy mikrofalówkę, zwalniając miejsce na blacie. Trzeba tylko pamiętać, by nie przytłoczyć pomieszczenia zbyt dużą liczbą wysokich szafek.

  • Szafki modułowe czy na zamówienie?

    Szafki modułowe to rozwiązanie tańsze, a poza tym praktyczne – moduły mają stałe rozmiary i można łatwo wymieniać ich elementy. Jednak w małej kuchni o nietypowych rozmiarach takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Lepiej zdecydować się na projekt indywidualny, który pozwoli optymalnie zagospodarować całą dostępną przestrzeń.

  • Jaka kolorystyka?

    Jaka kolorystyka?

    Oczywiście w małej kuchni najlepsza będzie biel, ewentualnie jasne pastelowe kolory, gdyż powiększają one przestrzeń. Fronty mebli powinny być błyszczące, wtedy odbijające się światło spowoduje, że kuchnia będzie wydawała się większa. Mała kuchnia powinna być szczególnie starannie oświetlona.