Jak najlepiej zagospodarować małą łazienkę?
Jak najlepiej zagospodarować małą łazienkę?
Mała łazienka to typowy problem mieszkańców bloków. Można jednak tak ją urządzić, by była nie tylko wygodna, ale i ładna. Wystarczy odpowiednia aranżacja wnętrza, właściwie dobrane wyposażenie i kilka prostych tricków, by ten efekt osiągnąć. Jak najlepiej zagospodarować małą łazienkę, dowiesz się z tego artykułu.
Powiększamy optycznie wnętrze
Aranżacja małej łazienki (a zdarzają się w starym budownictwie pomieszczenia mające mniej niż 3 metry kwadratowe) to prawdziwe wyzwanie. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które można tu zastosować. Przede wszystkim odpowiednio dobierzmy kolory. Mała łazienka powinna być jasna, najlepsze będą barwy chłodne – fiolet, błękit, zieleń, a także biele i szarości. Płytki na podłodze powinny być jednobarwne i mieć duży format, podobnie płytki na ścianie. Jeśli łazienka jest wąska, prostokątne płytki ułożone poziomo poszerzą ją. W małej łazience koniecznie musi być lustro, najlepiej na jednej ze ścian – doda ono przestrzeni. Aby optycznie powiększyć łazienkę, warto w niej umieścić jak najwięcej błyszczących elementów. Mogą to być lakierowane meble, mozaiki o metalicznym połysku, połyskliwe płytki ceramiczne. Światło w takim pomieszczeniu powinno być chłodne, o białej barwie.
Wanna czy kabina
W małej łazience nie zawsze mieści się wanna o typowych rozmiarach, warto zatem rozważyć zainstalowanie kabiny prysznicowej. Kabiny mają różne kształty i konstrukcje, zawsze można jakąś dopasować do swoich potrzeb. Przed podjęciem decyzji trzeba jednak starannie wymierzyć łazienkę, bo może się okazać, że mieści się w niej mała wanna, ale typowy brodzik już nie. Wtedy zamiast instalować małą i niewygodną kabinę, warto rozważyć obudowę wanny i parawany nawannowe. Można również zdecydować się na kabinę z płytkim brodzikiem, oddzieloną jedynie szybą od reszty łazienki.
Pozostałe urządzenia
Oferta ceramiki sanitarnej jest bardzo bogata. Można dobrać do swojej łazienki odpowiednią niedużą umywalkę. W zależności od planu pomieszczenia, warto być może rozważyć instalację umywalki prostokątnej lub narożnej. Wybranie umywalki meblowej, opartej na szafce, to doskonałe rozwiązanie w małej łazience – zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Muszla sedesowa może być podwieszana i krótka, dzięki temu też zaoszczędzimy sporo miejsca. Wnęka nad stelażem, na którym umocowano sedes, nadaje się do wykorzystania na szereg półeczek. Jeśli w małej łazience nie mieści się bidet, zainstalujmy bidetkę domontowaną do muszli. Pralkę można zainstalować w kuchni.
Przechowywanie
W małej łazience trzeba bardzo dbać o porządek. Jeśli udało nam się rozwiązać problemy z rozmieszczeniem wyposażenia i można wygodnie ze wszystkiego korzystać, pozostaje jeszcze kwestia przechowywania. Unikajmy montowania w małej łazience dużych szafek, zwłaszcza w górnej zabudowie, gdyż mogłoby to bardzo przytłoczyć pomieszczenie. Szafki powinny być małe i lekkie. Warto także zainstalować dużo otwartych półek, wykorzystujących wszelkie narożniki i wnęki. Tam ustawiamy kosmetyki i różne akcesoria łazienkowe. Drobne przedmioty można przechowywać w wiklinowych koszach, które wyłożone materiałem i polakierowane na odpowiedni kolor pięknie zdobią łazienkę. Małe ręczniki można poskładać w kostkę i ułożyć na półkach. Większe – zwinąć w rulony i tak poukładać, by wypełniły półkę. Na białym tle stworzy to ładny kolorowy wzór.
Jak wykorzystać przedpokój?
Jeśli obok łazienki jest na przykład w przedpokoju wnęka, można ustawić w niej szafkę na ręczniki czy kosmetyki. W łazience będzie luźniej, będziemy mieli lepszy dostęp do naszych rzeczy, a taka szafka, utrzymana w odpowiednim stylu i właściwie dobrana do wnętrza, może być ciekawym elementem dekoracyjnym.