Jak wytrzymać w pracy bez kubka kawy?
Jak wytrzymać w pracy bez kubka kawy?
Praca w zadziwiający sposób kojarzy się z kawą. Wiele osób nie wyobraża sobie pracy bez niej, a nawet bez kilku pełnych kubków kawy, które mają dodać energii i pomóc w działaniach. Oczywiście 1 lub 2 kubki kawy nikomu nie zaszkodziły, jednak jej nadmiar również bywa szkodliwy. Żeby ciągle jej nie pić i jednocześnie nie myśleć o tym, że chce się ją wypić, warto poznać inne możliwości rozbudzania się niż kofeina w płynie.
Słuchanie muzyki
Nie w każdej pracy możliwe jest słuchanie własnej muzyki, jednak coraz więcej stanowisk pozwala na to, żeby włączyć na komputerze ulubione utwory lub radio. Jest to bardzo dobra pomoc w rozbudzeniu się z letargu, w jaki wpada się po kilku godzinach w miejscu pracy, jednak jedynie wtedy, gdy słucha się aktywnie. Dźwięki sprawiają, że łatwiej się pracuje, szybciej, a jednocześnie są bardzo rozbudzające, więc nie trzeba parzyć kolejnej porcji kawy.
Świeże powietrze
Świeże powietrze oznacza przede wszystkim dotlenienie mózgu. Gdy tlenu jest za mało, pojawia się senność i chęć sięgnięcia po kawę. Żeby nie wchodzić do pracy z myślą tylko o tym, aby ją zaparzyć, warto przynajmniej kawałek trasy pokonać pieszo. Dzięki temu już o poranku będzie się miało niezbędny zastrzyk tlenu, który odsunie ochotę na kofeinę. Dobrze jest również regularnie ćwiczyć popołudniami albo spacerować, dzięki czemu lepiej będzie się sypiało. Dobry sen to mniej zmęczenia następnego dnia i mniejsza ochota na kawę.
Niezbędna woda
Poza kawą można rozbudzać się również przy pomocy wody. Wypijanie minimum 2 litrów dziennie znacząco poprawia funkcjonowanie organizmu. Dobrze nawodnione ciało nie odczuwa zmęczenia, zniechęcenia ani bólów głowy. Działa poprawnie i nie potrzebuje dodatkowego wspomagania w postaci kofeiny. W związku z tym warto mieć przy sobie, również w pracy, butelkę wody mineralnej i często z niej popijać.Dobrym sposobem na rozbudzenie, kiedy czuje się, że powieki stają się cięższe, jest przemycie twarzy lodowatą wodą. Pobudzi ona układ krążenia do lepszej pracy i tym samym odegna senność oraz zmęczenie.
Ćwiczenia w biurze
Siedzenie przy biurku przez całe osiem godzin, bez wstawania na więcej niż 5 minut, wpływa na obniżenie nastroju oraz brak chęci do działania. Przynajmniej raz na 1 godzinę należy wstać i wykonać serię drobnych ćwiczeń, możliwych do wykonania w biurze. Przejść się po pokoju, w miarę możliwości zrobić kilka przysiadów lub skłonów, otworzyć okno i powdychać trochę świeżego powietrza. Dzięki temu poprawi się dotlenienie mózgu oraz krążenie krwi w organizmie.Równie ważna jest przerwa dla oczu. Po 30 minutach ciągłej pracy przy komputerze warto wykonać kilka ćwiczeń gałkami ocznymi, poruszać nimi na prawo i lewo, i zmienić punkt patrzenia, najlepiej na odległy.