Jak wprowadzić styl rustykalny do kuchni?

Opiekun artykułu: kielas
Advertising
Jak wprowadzić styl rustykalny do kuchni?

Jak wprowadzić styl rustykalny do kuchni?

Rustykalny oznacza nic innego, jak tylko wiejski. Od kilku lat trwa moda na wnętrza w stylu rustykalnym, czyli inaczej rzecz ujmując, wnętrza stylizowane na wiejskie, te babcine sprzed kilku pokoleń, pełne surowości, a jednocześnie ciepła. Moda ta wynika z chęci powrotu do minionych lat, ponownego złączenia z naturą oraz zwolnienia tempa życia. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu filozofia slow life z pewnością stanie się nam bliższa.

Advertising
Advertising
  • Meble

    Podstawą wnętrza w stylu rustykalnym są meble. Nie inaczej jest właśnie z kuchnią, gdzie powinny królować meble drewniane. Jeśli chcesz, możesz je pomalować na biało, stylizując je tym samym na stare, białe kredensy, jednak najlepiej, gdyby zostały pozostawione w swoim surowym stanie. Wybierz się do meblowych komisów albo poszukaj gdzieś po rodzinnych strychach – meble mają być toporne oraz niedoskonałe, dlatego dobrze, żeby były widoczne sęki i słoje.

  • Ściany

    Ściany

    Rustykalną kuchnię, nieco ciężką od dużych, drewnianych mebli, najlepiej rozjaśnić ścianami. Stąd też do naszego wiejskiego wnętrza jak ulał pasować będzie biały lub inny jasny kolor ścian.

  • Piec kaflowy

    Piece kaflowe to obecnie rzadkość i trudno jest je spotkać we współczesnych mieszkaniach oraz domach. Jednak czasem się udaje – wtedy naprawdę warto pomyśleć o zaaranżowaniu kuchni w stylu rustykalnym, gdyż piec kaflowy idealnie do niego pasuje. Możesz także wybudować jego imitację.

  • Przestrzeń

    Przestrzeń

    Rzecz jasna, można zaaranżować w stylu rustykalnym nawet małą kuchnię, ale przestrzeń jest tym, co styl wiejski lubi. Dzięki dużej powierzchni pomieszczenia można do niego wstawić toporny, drewniany stół czy też wybudować na środku wyspę – oba pomysły się sprawdzą. Przestrzeń jest także konieczna z powodu dużej ilości dodatków, jakiej wymaga rustykalność.

  • Dodatki

    Dodatki

    Tymi dodatkami mogą być wiklinowe kosze, gliniane naczynia oraz dzbanki, koronkowe serwetki – generalne wszystko to, co kojarzy ci się z porankami na wsi, z niespiesznym piciem herbaty oraz beztroską dziecięcych wakacji spędzanych u twoich dziadków. Możesz również zdecydować się na dodatkami stylizowane na retro albo styl wiejski, jak chociażby zastawa stołowa z wzorem koguta.