Jak wykonać baldachim nad łóżkiem?
Jak wykonać baldachim nad łóżkiem?
Baldachim nad łóżkiem kojarzy się nam z przepychem królewskich sypialni. Posiadanie łóżka z baldachimem to luksus, o którym marzymy, sadząc często, że jest dla nas całkowicie niedostępny. Baldachim spełnia bardzo ważną rolę. Kiedyś chronił przed chłodem panującym w obszernych komnatach. Dziś jest ozdobą wnętrza i umożliwia podzielenie go na strefy funkcjonalne. W dużej sypialni daje nam poczucie intymności, w małym mieszkaniu stwarza przytulne miejsce do spania. Bardzo przydatne jest takie rozwiązanie w pokoju małego dziecka, które potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jak w prosty sposób skonstruować baldachim, dowiesz się z tego artykułu.
Baldachimy i moskitiery
Nasze łóżko możemy ozdobić baldachimem i moskitierą. Moskitiery pełnią bardzo praktyczną funkcję – chronią śpiącą osobę przed owadami, głównie komarami. Jest to osłona wykonana z gęstej siatki, którą wiesza się nad łóżkiem. Dziś może być wykonana z każdej delikatnej, lekkiej, układającej się tkaniny. Baldachim z kolei to rozpięta nad łóżkiem osłona, która ma kształt daszka. Współczesne baldachimy wykonane są różnie. Może to być tradycyjna konstrukcja składająca się z daszku i zasłon, albo lżejsza, wykorzystująca różne tkaniny, które wiesza się nad łóżkiem w rozmaity sposób. W aranżacji sypialni często łączy się elementy baldachimu i moskitiery.
Baldachimy w różnych stylach
Baldachim wykonany z cienkiej, jasnej tkaniny, często przezroczystej, o pastelowych kolorach, nadaje wnętrzu lekkość. Jeśli ozdobimy go haftem lub koronką, a tkaniny podwiążemy wstążkami i udekorujemy kokardkami, sypialnia nabierze romantycznego charakteru. Z kolei cięższe, lejące się zasłony w mocnych kolorach przeniosą nas w świat Orientu. Do nowoczesnych wnętrz można wykorzystać tkaniny w zdecydowanych barwach, ozdobione geometrycznymi wzorami, wykorzystać nietypowe materiały lub elementy konstrukcji.
Moskitiera zawieszona na obręczy
Moskitiera zawieszona na obręczy może doskonale zastąpić baldachim. Do umocowanego w suficie haka montujemy drążek o kształcie koła. Można wykorzystać w tym celu koło do hula hop, a w awangardowych wnętrzach – nawet koło od roweru. Na tym kole należy udrapować tkaninę. Końcowy efekt zależy od średnicy koła, wysokości jego zamocowania oraz punktu, w którym powiesimy całą konstrukcję. Jeśli umieścimy ją pośrodku łóżka, tkanina ładnie je osłoni, tworząc wydzieloną przestrzeń. Można też powiesić baldachim bliżej wezgłowia, wtedy osłonięta będzie tylko część łóżka. Nadaje to wnętrzu lekkości i może doskonale sprawdzić się w mniejszej sypialni.
Baldachim umocowany na hakach
Można do umocowania baldachimu wykorzystać pojedynczy hak. Do niego należy umocować tkaninę i ładnie udrapować, żeby osłaniała łóżko. Przesuwając hak bliżej wezgłowia, możemy modelować kształt baldachimu. Bardziej konwencjonalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie czterech haków. Każdy z nich umieszczamy nad jednym rogiem łóżka. Na tych hakach umieszczamy tkaninę. Przy takim rozwiązaniu nie może ona być zbyt ciężka. W małym pokoju też można zawiesić nad łóżkiem baldachim. Wystarczy zredukować go do samego daszka. Montujemy w suficie cztery haki i przeciągamy przez nie sznurek, na którym umocowany jest materiał. Otrzymujemy prostokątne nakrycie łóżka, zawieszone blisko sufitu, ładnie ożywiające skromną sypialnię.
Baldachim umocowany na stelażu
Takie konstrukcje można kupić gotowe w sklepach. Można także poeksperymentować i wykonać stelaż samemu. Jako materiału użyć należy cienkich prętów lub lekkich rurek. Stelaż powinien składać się z czterech słupków w rogach łóżka i konstrukcji podtrzymującej daszek. Może mieć ona fantazyjny kształt, wtedy uzyskamy bardzo oryginalny baldachim. Na stelażu umocowujemy tkaninę.
Baldachim umocowany na karniszach – rozwiązanie pierwsze
Zamontowanie baldachimu na karniszach to bardzo ciekawe rozwiązanie. Karnisze montujemy równolegle wokół łóżka albo wzdłuż jego jednej krawędzi. Na nich zawieszamy zasłony, które można swobodnie przesuwać, co jest bardzo wygodne. Całość jest dekoracyjna, a jednocześnie praktyczna.
Baldachim umocowany na karniszach – rozwiązanie drugie
Można także wykorzystać dwa krótkie karnisze. Montujemy je równolegle do dłuższej krawędzi łóżka po stronie wezgłowia. Na takich wspornikach można bardzo ładnie udrapować tkaninę – po prostu przewieszamy ją przez drążki, tak by tworzyła daszek i spływała po bokach.
Baldachim umocowany na pojedynczym karniszu
Pojedynczy karnisz w kształcie litery „U” zawieszamy nad wezgłowiem łóżka i do niego przymocowujemy tkaninę. W zależności od tego, jaki materiał wybierzemy, wnętrze będzie miało różny styl.