Jak własnoręcznie wykonać deszczowy kij?
Jak własnoręcznie wykonać deszczowy kij?
Deszczowy kij to instrument, która ma imitować szum deszczu i szeleszczącego wiatru. Wbrew pozorom nie jest wykorzystywany jedynie do spokojnych, klimatycznych ballad, a wręcz przeciwnie, korzysta się z niego również podczas nagrywania mocnych, rockowych utworów. Potrafi on nadać kompozycji głębi oraz naprawdę mrocznego, ciekawego klimatu. Zakup w sklepie wiąże się z dość dużym wydatkiem, więc jeśli chcesz zaoszczędzić na swoim instrumentarium, wykonaj go własnoręcznie! Jego wykonanie będzie niezwykle proste i będziesz mógł to zrobić przy użyciu łatwo dostępnych, tanich akcesoriów. Wyposaż się w trochę więcej potrzebnych materiałów i zrób kilka kolejnych deszczowych kijów, które będziesz mógł podarować znajomym muzykom. Będzie to wyjątkowy prezent.
Podstawa
Podstawą twojego deszczowego kija będzie gruby i dość długi tekturowy rulon, np. po tkaninie, folii albo papierze ozdobnym. Jego średnica powinna być nie większa niż długość wykałaczki. Będą one później umieszczane w jego środku i muszą trzymać się dość solidnie.
Umieść wykałaczki
Zaczynając od jednego końca tuby, zrób gwoździem dwa otwory. Muszą one być naprzeciwko siebie oraz na podobnej wysokości. Nie musisz odmierzać wszystkiego linijką, przesadna dokładność nie jest potrzebna. Będziesz musiał ich zrobić całkiem sporo, więc metoda „na oko” będzie tu najkorzystniejsza. W powstałe dziurki włóż wykałaczkę i przytnij ostre końce. Kolejne otworki rób w równej odległości od siebie, lecz z przesunięciem, by postały takie „spiralne schody”. Czym gęstsze schody i więcej wykałaczek, tym lepiej.
Wsyp ziarna
Jeśli już umieściłeś wszystkie wykałaczki i pozostawiłeś ze 2 cm luzu do końca rulonu, zabezpiecz teraz jeden otwór mocną tkaniną. Obwiąż ją dokładnie dookoła, by szczelnie zamknęła otwór i by ziarenka nie wysypywały się z twojego instrumentu. Teraz odwróć go niezamkniętym otworem do góry i wsyp najróżniejsze ziarna. Ważne, by były różnej wielkości. Mogą być to ziarna słonecznika, maku, sezamu, ciecierzycy, ryż czy ususzone ziarna kukurydzy. Ich różnorodność da ci najpróżniejsze tony i dźwięki, idealnie imitując szum deszczu. Gdy już wsypiesz odpowiednią ilość, zabezpiecz drugi otwór rulonu podobnie jak poprzedni.
Ozdób
Teraz wykorzystaj swą inwencję, by ozdobić swoją wersję deszczowego kija, która na pewno będzie wyróżniać się spośród tych, które może kupić sobie każdy. Możesz go malować, obkleić, ozdobić brokatem. Jeśli chcesz, by zachował trwałość, możesz obwiązać go szczelnie sznurkiem, nadając mu tym samym niepowtarzalnego, rustykalnego wyglądu.