W jaki sposób zostać muzykiem sesyjnym?

Opiekun artykułu: underak
Advertising
W jaki sposób zostać muzykiem sesyjnym?

W jaki sposób zostać muzykiem sesyjnym?

Praca muzyka sesyjnego to idealne zajęcie dla osób, które chciałyby współpracować w wielkich projektach, grać wielkie koncerty oraz kochają grę na instrumencie, jednak nie mają ochoty na drugą stronę tego wszystkiego, czyli popularność. Daje to możliwość czerpania radości z muzyki, przy jednoczesnym zachowaniu względnej anonimowości i prywatności. W jaki sposób stać się muzykiem sesyjnym?

Advertising
Advertising
  • Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia

    Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia

    Muzyk sesyjny musi zagrać wszystko. Bardzo możliwe, że twoja pracę będzie wyglądać tak, iż dostaniesz materiał, który musisz szybko opanować, nagrać i zapomnieć. Nigdy więcej już nie spotkasz się z tymi nutami. Bierzesz kolejne i robisz z nimi to samo. To ta mniej fascynująca strona bycia muzykiem sesyjnym, lecz występująca dość często. Aby sprostać tym zadaniom, musisz mieć naprawdę znakomitą technikę gry na instrumencie. Ćwicz nawet kilka godzin dziennie, nie zamykając się w jednym gatunku. Musisz mieć w małym palcu wszelkie techniki gry, bowiem nigdy nie wiesz, co będzie od ciebie wymagane. Czasem twój wpływ na kompozycje będzie duży, więc swobodnie sam będziesz mógł sobie wymyślać aranżacje, lecz niektórzy producenci wymagają zagrania nuta w nutę partii, którą dla ciebie opracowano. Muzycy sesyjni to najczęściej najwięksi specjaliści w swojej dziedzinie, można by rzec – wirtuozi.

  • Mobilność

    Mobilność

    Aby być dobrym muzykiem sesyjnym, musisz być w 100% mobilny. Problemem nie może być dla ciebie wyjazd za granicę na długotrwałą sesję nagraniową albo uczestniczenie w kilkumiesięcznej trasie koncertowej. Życie muzyka sesyjnego jest bardzo szybkie, a fakt, że nie jesteś związany tak naprawdę z żadnym zespołem, sprawia, że twoje życie może zmieniać się diametralnie z dnia na dzień. Jednego miesiąca możesz grać z orkiestrą symfoniczną, a następnego z kapelą rockową. Czym więcej stylistyk wejdzie ci w krew, tym będziesz bardziej pożądany.

  • Rozszerzaj kompetencje

    Rozszerzaj kompetencje

    Od muzyków sesyjnych wymaga się, by potrafili oni grać nie tylko na jednym instrumencie, lecz na wielu pokrewnych. Ma to swoje względy praktyczne i finansowe, gdyż po prostu nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób. Czasem w jednej tylko piosence na płycie rozpisana jest linia basowa na kontrabas, więc zatrudnia się gitarzystę basowego, który będzie potrafił zagrać tę partię. Podobnie wykorzystuje się np. umiejętności pianistów w grze na akordeonie.

  • Profesjonalizm

    Pamiętaj, że od ciebie będzie się wymagać dużo więcej niż od stałych członków zespołu. Oni mogą sobie pozwolić na rock&rollowy szał i dezynwolturę. Ty musisz zachować się profesjonalnie i bez zbędnego przedłużania zrobić swoje. Jest to dla ciebie zlecenie, które po prostu musisz wykonać. Czasem muzycy sesyjni są wręcz proszeni o luz i popuszczenie wodzy fantazji, by całość nie brzmiała zbyt sterylnie.