Jak uprawiać wielkanocny owies?

Opiekun artykułu: jowita
Advertising
Jak uprawiać wielkanocny owies?

Jak uprawiać wielkanocny owies?

Ze względu na to, że święta wielkanocne kojarzą się przede wszystkim z wiosną i odradzającą się przyrodą, warto postawić na świątecznym stole coś zielonego. Najprostszym rozwiązaniem jest zielony obrus i podobne kolorystycznie dodatki, ale jeszcze lepiej prezentuje się owies w postaci niewielkiej trawki, którą można ozdobić kolorowymi pisankami.

Advertising
Advertising
  • Czas siania

    Czas siania

    Jeżeli wybierze się owies jako świąteczną ozdobę, trzeba wziąć pod uwagę, że należy zasiać go w odpowiednim terminie. Oznacza to wysianie ziarenek minimum 2 tygodnie przed świętami. Gdy zrobi się to później, albo wyrosną za małe, żeby nadawać się do ozdoby, albo nie wyrosną w ogóle na czas świąteczny, tylko później.

  • Nasiona owsa

    Zakupienie nasionek owsa jest bardzo proste. Wystarczy odwiedzić sklep ogrodniczy lub pójść na targ. Nie jest to towar trudno dostępny, a w okresie przed Wielkanocą można go dostać nawet w tak zaskakujących miejscach, jak supermarket.Po zakupie nasionek od razu można zdecydować się na odpowiednie naczynie do ich wysiewania. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego płaski talerz albo płaska tacka, choć nie jest to regułą. Równie dobrze nasiona będą rosły w niewielkiej doniczce. Można wybrać jakąś ozdobną, żeby dodatkowo urozmaicić przyszłą dekorację na stół.

  • Podłoże dla owsa

    Podłoże dla owsa

    Po wybraniu naczynia można przystąpić do wyściełania go watą lub jałową gazą. Powinna to być porządna, dość gruba warstwa materiału, którą należy nasączyć wodą. Trzeba jej nalać tyle, żeby wata albo gaza bardzo dobrze nasiąkły i były mokre. Na początku jest to bardzo ważne, w późniejszym etapie trzeba będzie bardziej uważać na ilość wody, żeby ziarenka nie zgniły od jej nadmiaru. W przypadku wykorzystania doniczki można użyć ziemi zmieszanej z piaskiem.

  • Wysiewanie owsa

    Nasionka należy równomiernie rozłożyć na wacie lub gazie albo delikatnie zmieszać z ziemią. Na wacie można łatwiej kontrolować rozmieszczenie, pamiętając, że im ładniej się to zrobi, tym lepiej będzie wyglądała trawka już po wyrośnięciu. Po ułożeniu ziarenek spryskać je wodą przy pomocy butelki z dozownikiem, żeby nasionka miały odpowiednio dużo wilgoci. Następnie położyć naczynie w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu, np. blisko okna oraz lekko grzejącego parapetu.

  • Podlewanie nasion

    Podlewanie nasion

    Nie wolno dopuścić do tego, żeby nasiona miały sucho, gdyż wtedy nie wzejdą albo uschną. Trzeba codziennie sprawdzać stan wilgoci i jednocześnie dodawać wodę, ale tak żeby ziarenka nie pływały w wodzie. Najlepiej spryskiwać je przy pomoc butelki z dozownikiem. Przy odpowiedniej pielęgnacji już po 8 dniach można zobaczyć wschodzące źdźbła owsa.