Jak sprawić, aby włosy lśniły zimą?
Jak sprawić, aby włosy lśniły zimą?
Pielęgnacja włosów zimą nie jest prosta, lecz jest niezbędna, aby były one w tak samo dobrym stanie, w jakim prezentują się wiosną. Warunki atmosferyczne oraz inna dieta, mniej bogata w składniki odżywcze, odbijają się na wyglądzie włosów, sprawiając, że są matowe, a nie lśniące. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy podjąć odpowiednie kroki, które zaowocują włosami lśniącymi przez cały rok.
Ograniczone mycie
W czasie zimy, zwłaszcza gdy mrozy są szczególnie dokuczliwe, lepiej zrezygnować z codziennego mycia głowy. Zanurzenie włosów pod wodę, nakładanie szamponu, a potem suszenie to zimą większe ryzyko zachorowania. O tym, aby nie wychodzić na mróz z mokrą głową, pamiętają wszyscy, jednak nawet po wysuszeniu włosy nie są całkiem bezpieczne. Mogą nie być do końca wysuszone i zebrana w środku włosów wilgoć spowoduje ich osłabienie. Im są słabsze, tym szybciej tracą blask, stają się matowe i łamliwe. Żeby je odświeżać bez konieczności zamaczania, najlepiej włączyć zimą do używania tzw. suche szampony lub odżywki do włosów w sprayu, bez spłukiwania. Nadadzą włosom świeżość oraz poprawią naturalny blask.
Wzmacnianie maseczkami
Zima wymaga dostarczania włosom dodatkowej porcji składników odżywczych. Można to robić przy pomocy tabletek, zwłaszcza ze skrzypu, lub maseczek. Zamiast kupnych, lepiej zdecydować się na domowe maseczki, w tym z awokado, które dobrze natłuszczają, odżywiają i przywracają lśnienie nawet matowym włosom. Do przygotowania takiej maski potrzebne jest 1 awokado, 3 łyżki majonezu, 2 łyżeczki płynnego miodu, 4 krople olejku eterycznego oraz 1 łyżka wódki. Awokado należy obrać ze skórki, pozbawić pestki i zgnieść widelcem na miazgę. Następnie dodać pozostałe składniki, zaczynając od majonezu, a kończąc na wódce. Przygotowaną miksturę nakłada się na 20 minut na włosy, po czym zmywa. Maseczka przywraca blask i może być stosowana 2 razy w tygodniu.
Bez czapki ani rusz
Nawet najlepsze maseczki oraz sposoby mycia nie pomogą, jeżeli nie będzie się nosiło czapki. Ujemna temperatura działa na włosy bardzo niekorzystnie. Osłabia je, naraża na szkodliwe czynniki, na wiatr, śnieg, niespodziewaną wilgoć. Z tego powodu, wychodząc zimą z mieszkania, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w czapkę. Nie jest to może zbyt komfortowe dla fryzury, jednak ładna czapka bywa ozdobą, której nie powinna wstydzić się żadna kobieta, zwłaszcza mająca na uwadze dobro swoich włosów.
Składniki odżywcze
Poza pielęgnacją z zewnątrz włosy powinny być również odżywiane od środka, poprzez składniki przyjmowane w jedzeniu. Najlepiej, aby w przygotowywanych posiłkach znalazło się dużo białka, które stanowi budulec włosów oraz odpowiada za ich dobry wygląd, a także warzywa i owoce – przynajmniej jedno dziennie. Zimą dostęp do nich jest utrudniony, lecz sezonowe owoce można zastąpić egzotycznymi, które znajdują się w sklepach przez cały rok. Bardzo ważne jest także dostarczanie włosom witamin z grupy B, które znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie oraz wątróbce drobiowej.