Jak skutecznie oszczędzać?

Opiekun artykułu: dondlugi
Advertising
Jak skutecznie oszczędzać?

Jak skutecznie oszczędzać?

Oszczędzanie jest obecnie bardzo modnym słowem, lecz należy je docenić. Rzadko ceny za cokolwiek lecą w dół, częściej idą w górę, a to zwiększa codzienne wydatki, zarówno na jedzenie, jak i na opłaty. Na szczęście można oszczędzić, jeżeli tylko podejmie się odpowiednie kroki. Pozwoli to na zaprzestanie zamartwiania się o domowy budżet.

Advertising
Advertising
  • Oszczędzanie na rachunkach

    Oszczędzanie na rachunkach

    Zazwyczaj sen z powiek spędzają przede wszystkim rachunki za podstawowe media: prąd, gaz, wodę. Ze względu na rosnące ceny, otrzymanie rachunku bywa nieraz bolesnym doświadczeniem. Aby nie ponosić co miesiąc wielkich kosztów, można zacząć oszczędzanie właśnie od tych rzeczy. W przypadku wody, brać krótkie prysznice zamiast kąpieli. Jeżeli codziennie nalewa się pełną wannę wody, z przewagą ciepłej, nawet kilka razy, gdy domowników jest więcej, można się spodziewać wysokiego rachunku. Dodatkowo, wodę warto oszczędzać podczas prania, piorąc dużą ilość rzeczy, a nie kilka, dzięki czemu woda będzie czerpana raz, a nie kilka razy na drobiazgi.

  • Mniej telewizji

    Zamiast od razu po przyjściu do domu włączyć telewizję, lepiej spróbować znaleźć inne źródło wyciszenia i relaksu. Zdrzemnąć się, poczytać, spacerować albo uprawiać sport, zarówno poza domem, jak i w domu. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy włącza się telewizor nie po to, aby obejrzeć konkretny program, lecz po to, aby rozbić panującą w domu ciszę. Jeżeli nie lubi się całkowitego milczenia, korzystniej dla ducha i rachunków jest włączyć radio.

  • Oszczędzanie na gotowaniu

    Oszczędzanie na gotowaniu

    Również gaz można zaoszczędzić, jeżeli przejdzie się do gotowania na parze. Jest to nie tylko zdrowe, ale możliwe w specjalnych garnkach do gotowania na parze. Pozwalają one na przyrządzanie dwóch dań w jednym czasie, dlatego można zaoszczędzić na gazie lub na prądzie, w zależności od rodzaju pieca.

  • Rozsądne jedzenie

    Rozsądne jedzenie

    Dużo pieniędzy wydaje się i jednocześnie marnuje, na jedzenie. Wiadomo, że jeść trzeba, jednak robienie zakupów rozsądnie pozwoli na zachowanie w portfelu dodatkowych złotówek. Przede wszystkim nie należy kupować więcej, niż można zjeść. Jeżeli kupuje się na zapas, to tylko produkty, które można długo przechowywać (cukier, mąka) albo zamrozić (mięso). Dodatkowo podczas wędrówek po sklepach dobrze jest zwracać uwagę na promocje, jednak także z rozsądkiem. Nie zawsze promocyjna cena jest tak korzystna, jak twierdzą reklamy.Ważne jest także wykorzystywanie jedzenia do końca i niewyrzucanie produktów, z których można zrobić sos, zupę, sok.

  • Sklepy z odzieżą

    Sklepy z odzieżą

    Poza rachunkami i jedzeniem bardzo dużo pieniędzy można stracić na kupowaniu ubrań. Niestety, nawet zwykłe bluzki bywają drogie, nie wspominając już o odzieży wierzchniej, zwłaszcza zimowej, oraz butach. Żeby zaoszczędzić, warto zacząć odwiedzać second handy, zwane swojsko ciucholandami. Są to sklepy z odzieżą używaną, jednak często w bardzo dobrym stanie, a znacznie lepszych cenach niż w markowych butikach.