Jak się zachować, gdy dziecko chce uciec z domu?
Jak się zachować, gdy dziecko chce uciec z domu?
Zanim odpowiem na pytanie postawione w tytule, wyjaśnię, czym jest ucieczka dziecka z domu. Jest mianowicie krzykiem: „Na pomoc”, „Ratunku”, „Posłuchaj, co mam do powiedzenia”. Dziecko, mając plan ucieczki z domu, chce uciec od złego, które je dotyka. To zło zazwyczaj nie jest tak samo widziane oczami rodziców. Jednakże takie posunięcie dziecka zmusza do podjęcia efektywnego działania w celu wykluczenia chociażby najmniejszych powodów, którymi ono się kieruje.
Największy powód
Najbardziej motywującym czynnikiem do ucieczki jest dla młodych trudność, jaką napotykają przy przejściu z dziecięcego świata w świat osób dorosłych. Tu z pewnością kłania się brak przystosowania dziecka przez rodziców do tego etapu, na który szkoła czy media nie mogą mieć jedynego wpływu. To rodzice powinni tak samo, jak w przypadku maluchów, które uczy się dojrzałości szkolnej czy w kontaktach z rówieśnikami, pomóc dziecku przebrnąć okres dojrzewania. Powinni oni pełnić zatem funkcję wychowawcy, obrońcy, przewodnika i przede wszystkim wyrozumiałego i kochającego rodzica. Miłość do dojrzewającego dziecka musi być mądra, świadoma, czujna i pełna zrozumienia.
Inne przyczyny ucieczki
Dzieci uciekają, bo: rodzice je denerwują, rodzice się kłócą, mają kłopoty z rówieśnikami, mają kłopoty z nauką, czują, że nikt się nimi nie interesuje. Każda przyczyna jest do rozwiązania, którym w głównej mierze powinni zająć się rodzice.
By wszystko wyjaśnić
Czy dziecko uciekło i wróciło, czy ma taki zamiar, wiadomo, że nieunikniona jest rozmowa z nim. Mądra rozmowa wymaga jednak ochłonięcia z emocji. Gdy Twoje dziecko uczyniło już krok w stronę ucieczki, na rozmowę zdecydujcie się po ochłonięciu z największych emocji. Powiedz dziecku, że jesteś szczęśliwy, że jest już w domu i ustalcie, że porozmawiacie następnego dnia. Gdy dziecko przedstawiło Ci, że ma zamiar uciec z domu, wykorzystaj od razu tę okazję, by porozmawiać, pamiętając ze wstępu artykułu, czym ucieczka jest dla dziecka.
Wytęż swój słuch
Gdy dziecko chce uciec z domu, musisz wytężyć swój słuch i usłyszeć jego krzyk. Tego szczególnego wołania o pomoc nie można zbagatelizować, jest bowiem skutkiem długotrwałego napięcia, jakie skumulowało się w dziecku. Teraz musisz powiedzieć swojemu dziecku, że bardzo je kochasz, że pewne sprawy wymknęły się spod kontroli, a teraz wspólnie z dzieckiem chcesz opracować plan na przyszłość, by sytuacja nie musiała się powtórzyć. Tak drastyczny środek komunikacji dziecka z rodzicami, jakim jest ucieczka, zmusza obie strony do szczerej i pełnej miłości rozmowy.
Pozytywny aspekt ucieczki
Mimo wszystko w ucieczce można dopatrzeć się pozytywnego aspektu. Zmusza ona bowiem do obustronnych przemyśleń. Obie strony zauważają, co tracą.