Jak rozpoznać bezpieczne zabawki?
Jak rozpoznać bezpieczne zabawki?
Mamieni kolorami, efektami, możliwościami, atrakcyjną ceną zabawek często zapominamy podczas zakupu o ich bezpieczeństwie dla naszych pociech. Nie wolno dopuścić do tego, aby zabawka stwarzała zagrożenia lub mogła wyrządzić dziecku krzywdę. Bądźmy więc rozsądnymi klientami kolorowych sklepów zabawkowych, a przed zakupem zabawki oceńmy jej bezpieczeństwo.
Jakich informacji szukać na opakowaniu?
Przede wszystkim na opakowaniu zabawki musi znajdować się znak CE, który jest deklaracją producenta, że jego produkt spełnia dyrektywy unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony zdrowia i środowiska. Kupując zabawkę, dobrze jest, aby w opakowaniu dołączona była instrukcja w języku polskim. Jako ludzie jesteśmy omylni, zła interpretacja instrukcji w obcym języku może nieść pewne ryzyko. Pod słowem „ostrzeżenie” powinna znaleźć się informacja dotycząca wieku dziecka, który jest odpowiedni do użytkowania zabawki. Na jej opakowaniu szukajmy nazwy i adresu producenta bądź importera.
Bądź czujny
Pomimo danych na opakowaniu bądź czujny. Sam oceń zabawkę pod kątem wykonania i materiału. Pamiętaj, że dziecko jest Twoje i to Ty wiesz najlepiej, co dla niego jest odpowiednie i dobre. Zwróć uwagę, czy zabawka nie jest zbyt mała dla dziecka. Małe dzieci lubią brać wszystko do buzi i zbyt mała zabawka nie będzie wobec tego adekwatna. Jeżeli zabawka posiada sznurki, tasiemki, oceń, czy jest w stanie stworzyć zagrożenie dla dziecka z powodu możliwości okręcenia wokół szyi. Zabawki interaktywne, które wydają wiele dźwięków, są z reguły głośne. Spójrz zatem, czy posiada ona regulację głośności.
Jeszcze trochę pewności nie zaszkodzi
Ruchome części zabawek sprawiają maluchom dużo frajdy podczas zabawy. Do Ciebie należy jednak sprawdzenie, czy nie stwarza ona niebezpieczeństwa w postaci przyszczypnięcia palców dziecka, czy ruchome części zabawki rozkładają się należycie oraz czy nie ma ona ostrych krawędzi. Rodzice, widząc idealny rozwój swojego dziecka, z dumą kupują mu zabawki ponad jego wiek. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, mogące spowodować zagrożenie dla malucha. Kupując zabawkę, sprawdź, z jakiego materiału jest wykonana. Nie może być on łatwy do uszkodzenia. Drewniane zabawki, które znów są w modzie, powinny być gładkie, bez widocznych zadr i zniekształceń. Gryzaki i grzechotki nie mogą natomiast zawierać chemikaliów mogących wywołać u niemowlęcia alergię.