Jak rozpocząć medytację?
Jak rozpocząć medytację?
Medytacja stanowi przede wszystkim sztukę wyciszenia oraz zrelaksowania organizmu. Wywodzi się z kultury wschodniej i kojarzona jest przede wszystkim z Indiami, chociaż pewne jej elementy można odnaleźć również w chrześcijaństwie.Medytacji może nauczyć się każdy, a nawet warto, aby to zrobił, gdyż jest doskonałym sposobem na nabranie dystansu do otaczającego świata. Wycisza, pozwala skupić się na tym, co istotne, a nawet ma działanie lecznicze. Jak zacząć przygodę z medytowaniem? Oto kilka podpowiedzi.
W rozpoczęciu medytacji pomogą wskazówki internetowe, jednak jeśli chce się posiąść głębszą wiedzę, warto zaopatrzyć się w literaturę fachową.
Miejsce medytacji
Nie jest niczym zaskakującym stwierdzenie, że do medytacji potrzebne jest spokojne miejsce. Niezbędne jest znalezienie takiego lub stworzenie go we własnym domu. Jeśli nie posiada się dodatkowych domowników, można wybrać miejsce, w którym odpoczywa się najlepiej, jeśli posiada się jakichkolwiek współlokatorów, najlepiej zamknąć drzwi na klucz i wyciszyć się w swoim pokoju. Ważne jest, aby w wybranym miejscu mieć spokój, ciszę i brak osób, które wpadają znienacka. Powoduje to wytrącenie z równowagi.
Odpowiedni ubiór
Przed rozpoczęciem medytacji dobrze jest zadbać również o odpowiedni ubiór. Powinien być luźny, swobodny, np. dres i zwykła koszulka. Wszelkie obcisłe, usztywniające ciało ubrania będą utrudniały rozluźnienie mięśni oraz poczucie odprężenia. Podczas medytacji nie liczy się moda, lecz komfort i bycie sam na sam z własnym ciałem.
Wdech i wydech
Przed przyjęciem pozycji odpowiedniej do medytowania najlepiej oczyścić organizm ze zdenerwowana oraz negatywnych emocji. Można zrobić to poprzez kilka wdechów. Stanąć w pozycji wyprostowanej, patrzeć przed siebie, zrobić głęboki wdech, a następnie wydech, oczyszczając całe ciało. Powtórzyć 10 razy.
Początek medytacji
Po wykonaniu oddechów można przejść do rozpoczęcia medytacji. W tym celu należy usiąść na płaskiej, twardej powierzchni – nie na łóżku ani fotelu – w pozycji kwiatu lotosu albo „po turecku”. Ręce oprzeć na kolanach, tak żeby nadgarstki opierały się na kolanach, a wnętrza dłoni były zwrócone ku górze. Zamknąć oczy.
Koncentracja podczas medytacji
Następnym krokiem jest skoncentrowanie się na jednej myśli, a dokładniej na jednym wyobrażeniu. Nie zmieniając pozycji ani nie przyśpieszając oddechu, należy wyobrazić sobie jakiś przedmiot – drzewo, kwiat – albo figurę, np. koło i skupić się tylko na niej. Nie myśleć o niczym innym, poczuć, jak umysł wycisza się, oddech uspokaja, ciało odnajduje swój własny rytm.W takim stanie można trwać dowolną ilość czasu. Na początku całkowite poddanie się koncentracji może być trudne, jednak trening czyni mistrza, z czasem zarówno skupienie się, jak trwanie w skupieniu będzie dłuższe.Gdy czuje się, że pora na zakończenie medytacji, wystarczy zacząć odliczać od 10 do 0, powoli otwierając oczy. Zanim wstanie się z przyjętej pozycji, warto wziąć głęboki oddech.
Zalety medytacji
Medytację można wykonywać w zależności od potrzeb – rano, rano i wieczorem, wieczorem, w środku dnia, po chwilach dużego zdenerwowania. Celem i zaletą medytowania jest uspokojenie organizmu, wyciszenie go i odrzucenie od siebie negatywnej energii, która nie raz prowadzi do złego nastroju, a nawet chorób.