Jak rozpalić drewno w kominku?
Jak rozpalić drewno w kominku?
Jest zima. Chłodny, śnieżny wieczór. W górskiej drewnianej chacie tli się lampka o ciepłej barwie. Rzuca światło na książkę, którą czytasz, siedząc w wygodnym fotelu. Obok ciebie stoi stolik, na na nim grzane wino z pomarańczą i goździkami. Czego zabrakło w tym opisie? Kominka! Kominek to dla wielu podstawa przyjemnego spędzania mroźnych zimowych wieczorów. Strzelające drewno ma swój niebywały, niepowtarzalny urok. Idealnie komponuje się z szumem zawiei za oknem i wycisza nasze skołatane nerwy, pozwalając na boski odpoczynek. Tylko jak rozpalić kominek?
Wyczyść kominek
Usuń nagromadzony w kominku nagar, który osadza się na ścianach podczas spalania drewna. Pozbądź się popiołu i pozostałych zwęglonych kawałków. Wyszoruj kominek drucianą szczotą, by pozbyć się szkodliwych nalotów, pozostałych z poprzedniego palenia. Upewnij się, że ruszt nie jest zapchany, bo do prawidłowego działania kominka potrzebny jest swobodny przepływ powietrza od dołu.
Ułóż drewno
Połóż w kominku coś łatwopalnego i przykryj to kilkoma arkuszami zgniecionego papieru. Na to połóż garstkę drobniejszych drewnianych szczapek, które szybko i łatwo się podpalą. Pamiętaj, by używać naturalnego drewna, pozbawionego chemicznych związków. Idealnie nada się do tego drewno z sosny. Nigdy nie używaj drewna, które oblepione jest jakąś mazistą substancją, której pochodzenia nie znasz. Po ułożeniu drobnych szczapek, możesz przyłożyć to konstrukcją z większych kawałków suchego drewna, które będą stanowić właściwe paliwo i efektownie palić się przez długi czas.
Rozpalanie
Otwórz przepustnice powietrza, aby zapewnić odpowiedni dopływ dla rozpalenia ognia. Podpal kawałek gazety i za jej pomocą dostarcz ogień do każdego kawałka papieru, który wcześniej umieściłeś we wnętrzu kominka. Podpałka oraz gazety powinny zająć się ogniem i rozpalić kawałki drewna. Najpierw te mniejsze, a później, wraz z ich pomocą, rozpalić większe polana. Gdy wszystko porządnie się rozpali, zamknij ekran kominka oraz zasuń przepustnicę. Dodając kawałki drewna, pamiętaj, by umieszczać je w tylnej części kominka, aby ciepło kierowane było w stronę pokoju.