Jak przygotować smaczny chrust?
Jak przygotować smaczny chrust?
Tłusty czwartek to jeden z ulubionych dni w roku, zarówno dla małych, jak i dla dużych. Pozwala na bezkarne objadanie się tłustymi przysmakami. Do najpopularniejszych należą pączki różnego rodzaju i z różnym nadzieniem oraz chrust, zwany również faworkami. Jest to delikatny, chrupiący przysmak, na który można znaleźć różne przepisy. Najlepiej wybierać sprawdzone, z niewielką ilością produktów, wtedy ma się pewność, że faworki wyjdą miękkie i smaczne.
Składniki na chrust
Istnieje wiele przepisów na dobry chrust, a niektóre przekazywane są z pokolenia na pokolenie od bardzo wielu lat. Większość przepisów opiera się na podobnych składnikach, lecz w różnych proporcjach. Jeden z lepszych przepisów, który gwarantuje sukces słodkiej potrawy, wymaga przygotowania:
* 5 żółtek,
* 3/4 szklanki kwaśnej śmietany 18%,
* 450 g mąki pszennej,
* 1 łyżki spirytusu,
* szczypty soli,
* cukru pudru do ozdobienia,
* oleju rzepakowego do smażenia.
Przygotowując składniki, warto zadbać o dobrą jakościowo mąkę oraz świeże jaja, dzięki którym można być pewnym dobrego smaku chrustu.Łączenie składników
Poza składnikami należy przygotować dużą miskę, w której wygodnie można łączyć wszystkie elementy. Należy zacząć od mąki, która powinna zostać przesiana przez sitko w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń. Do mąki dodaje się kolejne produkty: żółtka, śmietanę, spirytus, sól, a następnie wyrabia się całość aż do powstania gładkiej masy. Gdy już wszystkie produkty są połączone, zawija się powstałe ciasto w folię i odstawia na 30 minut do momentu zmięknięcia ciasta.
Wałkowanie ciasta
Podstawą przyszłej miękkości chrustów jest odpowiednie wałkowanie ciasta. Podkreślają to wszystkie gospodynie, które od lat, na każdy tłusty czwartek, przygotowują ponad setkę takich smakołyków. Po upływie 30 minut ciasto należy dokładnie rozwałkować. Nie wystarczy jedno wałkowanie. Należy wałkować, złożyć na pół, uderzać wałkiem, znów wałkować – proces ten powinien być powtarzany, dopóki w cieście nie pojawią się pęcherzyki powietrza. Wtedy po raz kolejny owija się ciasto folią i wkłada je na 30 minut do lodówki.
Cięcie i smażenie
Po wyjęciu ciasta z lodówki trzeba je ponownie rozwałkować, bardzo cienko, ale tak, żeby nie przerywało się w czasie wycinania. Rozwałkowane ciasto powinno zostać pocięte radełkiem lub nożem na prostokąty o wymiarach 12 x 3 centymetry. W środku trzeba zrobić nacięcie i przewlec przez nacięcie dolną i górną część prostokąta. Tak przygotowane chrusty wrzuca się na rozgrzany olej i smaży się aż do równomiernego zarumienienia. Po usmażeniu i odsączeniu ich na ręczniku papierowym, można jeść je bez dodatków lub posypane cukrem pudrem.