Jak przygotować dziecko do pisania opowiadań?

Opiekun artykułu: hyzuu
Advertising
Jak przygotować dziecko do pisania opowiadań?

Jak przygotować dziecko do pisania opowiadań?

Pisanie opowiadań to jeden z tych szkolnych obowiązków, który dotyczy zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak i młodzieży ze szkół średnich. Niewątpliwie obowiązek ten pozwala rozwijać w dziecku wyobraźnię, kreatywne myślenie, ale także uczy je poprawnego pisania, trzymania się zasad interpunkcji oraz ortografii. Niestety, nie jest to zadanie, które jest przez uczniów lubiane. Tylko niewielki odsetek dzieci oraz młodzieży odnajduje się w budowaniu narracji. Jeśli chcesz, by twoje dziecko znalazło się w tym odsetku, a potem w dorosłym życiu nie miało problemów z pisaniem pism urzędowych czy listu motywacyjnego, koniecznie pomóż mu przygotować się do pisania opowiadań. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych porad. Powodzenia!

Advertising
Advertising
  • Czytaj

    Pisanie dłuższych wypracowań czy też opowiadań zaczyna się mniej więcej od trzeciej/czwartek klasy szkoły podstawowej. Wtedy to dziecko już płynnie czyta oraz pisze, ma zadawane lektury, zaznajomione jest z podstawowymi zasadami polskiej pisowni. Żeby pogłębiać tę wiedzę oraz aby powiększać zarówno wyobraźnię dziecka, jak i zakres używanego przez niego słownictwa, warto, abyś namawiała swoją pociechę do czytania. Początkowo jak najbardziej możecie to robić razem. Wybieraj krótkie opowiadania dla dzieci, baśnie, a także wiersze na przykład Tuwima czy Brzechwy. Możecie umówić się, że nie będzie to zwykłe czytanie, a próba aktorskiego odczytania słów znanych literatów. W ten sposób dziecko szybciej zrozumie, jak i za pomocą jakich słów autorzy budują napięcie.

  • Dokończ historię

    Dokończ historię

    Oprócz czytania, możecie także pobawić się w grę polegającą na dokańczaniu historii. Zasady są bardzo proste. Zaczynasz ty lub twoje dziecko. Każdy w jednaj turze ma do dyspozycji jedno zdanie – proste lub złożone. Załóżmy, że rozpoczynasz ty i mówisz „Był mroźny, grudniowy dzień”, a twoja pociecha kontynuuje mówiąc „Kasia w swoim pokoju wieszała bombki na choince”. I tak dalej, i tak dalej. Taką zabawę można ciągnąć bez końca, nie przejmując się tym, że czasem może skręcać w różne strony. Pamiętaj także, że dziecko wcale nie musi trzymać się realizmu, wręcz przeciwnie. Jeśli będzie miało ochotę, pozwól mu puścić wodze fantazji i wprowadzać do waszej wspólnej historii stwory rodem z bajek oraz baśni.

  • Przelej na papier

    Przelej na papier

    Ostatnią, lecz najważniejszą fazą nauki pisania opowiadań jest przelewanie na papier tego, co dziecko utworzy w swojej słowie. Początkowo możesz pomagać mu w budowaniu zdań, napięcia oraz dialogu. Powinnaś maluchowi również wytłumaczyć, iż każda historia musi mieć swój wstęp, punkt kulminacyjny oraz zakończenie, by czytelnik od początku do końca był zaciekawiony tym, co się za chwilę stanie. Pierwszym ćwiczeniem, jakie może wykonać dziecko, jest przelanie na papier tej historii, którą wspólnie utworzyliście podczas zabawy z poprzedniego kroku. Dzięki temu sprawdzisz również, jak dobrą pamięć oraz zdolność odtwarzania tego, co zostało powiedziane, ma twoja pociecha. Potem możesz swojemu dziecku dawać jakieś inne zadania dostosowane do jego wieku oraz umiejętności, na przykład „Opisz wigilijny wieczór”, „Opisz, jaka przygoda przytrafiła ci się podczas ostatnich wakacji”, „Opisz swoje najszczęśliwsze wspomnienie”. Pamiętaj jednakże, że powinna być to przede wszystkim zabawa i nie powinnaś zmuszać dziecka do wykonywania tych pozaszkolnych zadań, jeśli nie ma na to akurat ochoty. Dziecko nie powinno kojarzyć opowiadania historii i budowania narracji z czymś nieprzyjemnym.