Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na opakowaniach farb do włosów?

Opiekun artykułu: snowbunny
Advertising
Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na opakowaniach farb do włosów?

Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na opakowaniach farb do włosów?

Czym kierujemy się, kupując farbę do włosów? Znacząca większość z nas zdjęciem, jakie znajduje się na opakowaniu – a to bardzo duży błąd! Stąd właśnie biorą się sytuacje, kiedy przepiękny, głęboki, czekoladowy brąz wychodzi nam jako ciemna i matowa poświata, a złocisty blond okazuje się poszarzałym, niemal popielatym odcieniem. Jak uniknąć takich sytuacji i malować włosy bez obaw o to, że będziemy musiały szukać ratunku u fryzjera? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak prawidłowo dokonać wyboru, stojąc przy drogeryjne półce. Oferta jest tak ogromna, że wbrew pozorom nie jest to wcale bardzo łatwe zadanie. Nie sugeruj się zatem zdjęciami, ale właśnie oznaczeniami, jakie znajdują się na kartonikach.

Advertising
Advertising
  • Zdjęcia z opakowań a fakty

    Zdjęcia z opakowań a fakty

    Pamiętajmy, że zamieszczane przez producentów zdjęcia modelek to jedynie fotografie poglądowe, które mają dać nam przybliżony obraz oczekiwanego efektu. Nie kieruj się tym, dobierając kolor dla siebie. Pamiętaj, że to tylko wizualizacja, a modelki, na których jest ona prezentowana, mają zwykle bardzo jasne włosy. Poza tym zdjęcie jest odpowiednio wystylizowane i niewiele ma wspólnego z tym, jak wygląda efekt końcowy farbowania w rzeczywistości. Każda kobieta ma inny odcień włosów, inną strukturę – a wszystko to wpływa na barwę, jaką uzyskamy po zafarbowaniu. Wybierając farbę, po pierwsze odwróć opakowanie i wczytaj się w umieszczone tam symbole.

  • Oznaczenia na opakowaniu

    Zerknij na kolor wyjściowy i kolor, jaki możesz uzyskać po zafarbowaniu włosów. Dzięki temu ocenisz, jaka jest jego głębia i jak bardzo może on wpłynąć na zmianę odcienia Twoich naturalnych włosów. Poza tym wiele drogerii oferuje również tzw. próbniki, katalogi czy wzorniki, w których znajdziesz pomalowane kosmyki. Wprawdzie są one sztuczne, jednakże o wiele wyraźniej zobrazują Ci ewentualne efekty niż jakiekolwiek zdjęcie. Nie sugeruj się także za bardzo nazwami, gdyż podobnie jak w przypadku farb do ścian, są one nazywane tak, aby brzmiały atrakcyjnie dla potencjalnego klienta. Niewiele powie Ci bowiem o danej barwie nazwa: słodkie cappuccino, czekoladowy brąz, orzechowy brąz, soczysta wiśnia czy dojrzała śliwka.

  • Numeracje

    Znacznie lepiej sugerować się numeracją. Każda farba opatrzona jest trzema numerami. Pierwszy z nich określa nam poziom tonu koloru. Są to kolejno: 1 – najmocniejsza czerń, 2 – czerń, 3 – ciemny brąz, 4 – średni brąz, 5 – jasny brąz, 6 – ciemny blond, 7 – średni blond, 8 – jasny blond, 9 – bardzo jasny blond, 10 – platynowy i 12 – poziom specjalny (to farba rozjaśniająca). Drugi numer określa połysk i rodzaj odcienia (ciepły, zimny bądź obojętny): popielaty, opalizujący, mahoniowy, bez połysku czy popielaty. Zwykle połysk określany jest dwiema cyframi, gdyż stanowi mieszaninę dwóch różnych odcieni (z przewagą tego, wymienionego w pierwszej kolejności). W przypadku farb do włosów w postaci pianek numeracja ta jest zwykle o ton niższa (ale nie w każdym przypadku).