Jak powinno się przyjmować gości?

Opiekun artykułu: kirgus
Advertising
Jak powinno się przyjmować gości?

Jak powinno się przyjmować gości?

Przyjmowanie gości, zwłaszcza tych niezapowiedzianych oraz upierdliwych, potrafi być prawdziwą sztuką. Z jednej strony, teoretycznie nie musisz być na takie niespodziewane sytuacje przygotowana, z drugiej zaś nie możesz dać po sobie poznać, iż jesteś niezadowolona, niewyspana albo niezbyt szczęśliwa z powodu tej wizyty. Poza tym, rola dobrej gospodyni czy dobrego gospodarza wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Nie chodzi bowiem tylko o ukrojenie ciasta czy podanie kawy, a o cały rytuał podtrzymywania rozmowy, uśmiechania się, zażegnywania konfliktów między zaproszonymi, jeśli takie się pojawią. Poniżej zajmiemy się zapowiedzianymi, zaproszonymi gośćmi. Chcesz wiedzieć, jak ich przyjmować? Koniecznie przeczytaj te porady.

Advertising
Advertising
  • Zaproszenia

    Czasem bywa tak, iż twoi bliscy sami dzwonią czy wysyłają wiadomość, że mają zamiar wpaść na chwilkę, bo na przykład będą przejazdem. Jednakże najczęściej to my, z jakichś powodów, zapraszamy do siebie. Jeśli nie jest to przyjęcie komunijne, zaręczynowe albo jakieś inne, związane z tego typu uroczystościami, wówczas nie musimy składać zaproszenia osobiście i na papierze. Zdecydowanie wystarczy zaproszenie telefoniczne, zwłaszcza jeśli prosimy o przyjazd krewnych czy bliskich znajomych. Jeśli ma to być po prostu kolacja albo wizyta na kawę, to możesz zadzwonić z zaproszeniem około 7 – 10 dni wcześniej. Jeśli jednak chcesz zaprosić na świąteczny obiad, powinnaś to zrobić na około 14 – 30 dni wcześniej.

  • Powitanie

    Powitanie

    Pamiętaj, że drzwi gościom powinna otwierać ta osoba, która ich zaprosiła i jest uważana za gospodarza domu oraz kolacji czy przyjęcia. Oczywiście od razu należy wymienić pierwsze powitalne uśmiechy i słowa, ale w korytarzu nie witaj się z gośćmi długimi uściskami. Zrób to dopiero wówczas, kiedy przejdą dalej. Powinnaś pomóc gościom w zdjęciu nakryć wierzchnich oraz wskazać miejsce, gdzie mogą je powiesić lub sama zrobić to za nich. Nie możesz również wymagać od gości, aby zdejmowali buty, chyba że mają swoje na przebranie, jednak praktycznie, w czasie takich luźnych wizyt, to się po prostu nie zdarza.

  • Przedstawianie

    Po zdjęciu płaszczy i toalecie, jeśli których z gości będzie chciał skorzystać z łazienki, należy przejść do pokoju, gdzie odbywać się będzie wizyta. Jeśli wśród zaproszonych ktoś kogoś nie zna, to twoją rolą jest, aby ich sobie przedstawić.

  • Zorganizowanie

    Zorganizowanie

    Nieważne, czy jest to krótka wizyta przy kawie czy też dłuższa przy obiedzie, zawsze powinnaś być dobrze zorganizowana. Przed przyjazdem gości upewnij się, że masz wszystkie komplety talerzy, sztućców, naczyń oraz że wszystkie są na pewno czyste i przetarte. Miej również plan, w jakiej kolejności podawać smakołyki. Pamiętaj, że ty sama masz przede wszystkim dbać o to, by gościom niczego nie zabrakło, reagować na ich prośby, a także pytać, czy czegoś potrzeba, czy chcą dokładki i tak dalej. Pamiętaj również, żeby na stole obowiązkowo postawić serwetki. Twoim zadaniem jest również towarzyszyć gościom. Staraj się więc, by zawsze pozostawali oni w twoim towarzystwie lub towarzystwie kogoś z twoich domowników, na przykład męża czy starszego dziecka.