Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie chce jeść?

Opiekun artykułu: adka
Advertising
Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie chce jeść?

Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie chce jeść?

Kiedy dzieci są jeszcze naprawdę małe, mają kilka czy kilkanaście miesięcy, chętnie poznają smaki, które proponują im rodzice. Choć już wtedy nie wszystko im smakuje i mają swoje ulubione przekąski, to jednak raczej nie ma problemu z tym, by zjadły przewidziane dla nich porcje. Stąd całkiem spora część szkrabów w tym wieku jest dość pulchniutka, zwłaszcza że jeszcze nie chodzi i nie bardzo ma jak spalić te kalorie. Niestety, kiedy maluchy podrastają, idą do przedszkola czy do szkoły, często stają się tak zwanymi niejadkami i trudno namówić je do zjedzenia czegokolwiek albo też mają jedną potrawę, którą mogłyby jeść na okrągło, czasami o dziwnych porach. Jak radzić sobie z pociechą, która nie chce jeść? Jak zachęcić ją do jedzenia innych potraw niż tylko kanapka z pasztetem albo szynką drobiową? Sprawdź koniecznie.

Advertising
Advertising
  • Nie zmuszaj dziecka

    Najgorsze, co możesz zrobić, to zmuszanie dziecka, aby jadło. Jeśli będziesz groźbami czy krzykiem albo jeszcze gorzej, szantażem („Jak nie zjesz, to nie pójdziesz na urodziny do Tomka”) wmuszać pociesze jedzenie, wówczas ona będzie kojarzyła próbowanie nowych potraw czy domowe obiady z czymś bardzo nieprzyjemnym i nawet jeśli teraz ci ulegnie, to następnym razem i tak nie będzie chciała zjeść. Dziecko nie powinno kojarzyć spożywania posiłków z nieprzyjemną atmosferą i twoim złym nastrojem czy krzykami. Pamiętaj także, że każdy człowiek ma wbudowany swój własny zegar potrzeb. Jeśli twoje dziecko zrobi się głodne pół godziny po obiedzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odgrzała mu zupę. Nie denerwuj się wówczas na nie.

  • Pozwól dziecku uczestniczyć w gotowaniu

    Pozwól dziecku uczestniczyć w gotowaniu

    Wiele mam nie dopuszcza małych dzieci do kuchni. Nie tylko z powodu, iż mogłyby się skaleczyć nożem czy też oparzyć, ale przede wszystkim dlatego, iż dzieci wielu rzeczy nie potrafią, a przy okazji bardzo brudzą podczas wykonywania większości czynności. Powinnaś jednak jak najbardziej zabierać ze sobą dziecko do kuchni. Rzecz jasna, twoja ostrożność oraz uwaga powinny być na najwyższym poziomie, ale jednocześnie jest wiele takich zadań, które są dla dzieci bezpieczne. Możecie chociażby wspólnie lepić pierogi albo przygotowywać ciasto z owocami. Im starsze dziecko, tym bardziej odpowiedzialne zadanie może dostać. Pamiętaj, że dziecko chętniej spróbuje czegoś, co samo przygotowało, a poza tym, wspólne gotowanie może zarazić je pasją do pichcenia i komponowania smaków.

  • Piękne jedzenie

    Piękne jedzenie

    Dzieci są typowymi wzrokowcami i po prostu lubią, kiedy coś ładnie i bajecznie wygląda. Oczywiście to jasne, że nie codziennie masz czas, aby przygotowywać pięknie skomponowane kanapki, jednak od czasu do czasu możesz się postarać, by śniadanie malucha wyglądało inaczej niż zwykle. W sieci znajdziesz wiele inspiracji na to, jak z kilku składników skomponować na talerzu prawdziwie zachwycający obrazek. To może być rajska wyspa, biedronka, postać z ulubionej bajki pociechy. Możliwości jest naprawdę wiele. Nawet wówczas, gdy serwujesz zwykłe mielone z ziemniakami, postaraj się, aby całość prezentowała się kolorowo i była w estetyczny sposób ułożona.