Jak pomalować naczynia z ceramiki?
Jak pomalować naczynia z ceramiki?
Malowanie na ceramice i porcelanie nie jest trudne, a można dzięki temu uzyskać bardzo ciekawe efekty. Jednobarwne kubeczki czy talerze łatwo zamienić w piękne i oryginalne przedmioty, które będą cieszyć nasze oczy i budzić zachwyt gości. Nie trzeba do tego wcale wyjątkowego talentu – ładne wzory można namalować, posługując się szablonami oraz zwykłą taśmą malarską.
Jakie farby wybrać?
Do malowania na ceramice przeznaczone są odpowiednie farby. Można je kupić w sklepach dla plastyków, dostępne są także w Internecie. Są dwa rodzaje takich farb. Jedne schną dłużej (w temperaturze pokojowej), ale nie wymagają wypalania, drugie trzeba wypalić w piekarniku w celu utrwalenia. Jeśli zdecydujesz się na prostsze rozwiązanie, czyli farby bez wypalania, pamiętaj, że są one mniej trwałe.
Technika malowania
Malowanie na ceramice wymaga użycia oprócz farb w różnych kolorach specjalnych konturówek w formie pisaka albo tubki z aplikatorem. Konturówki służą do zaznaczenia krawędzi wzoru, który następnie wypełnia się farbami. Konturówka może być na przykład barwy czarnej albo złotej. Warto pamiętać, aby nie nakładać kolejnego koloru, dopóki nie wyschnie poprzedni, gdyż farby mogłyby się zlać. Należy się zaopatrzyć w pędzelki różnej wielkości, aby móc precyzyjnie pomalować zarówno drobne detale, jak i większe powierzchnie.
Nakładanie wzoru
Bardzo ciekawe wzory można uzyskać za pomocą szablonów. Szablony to arkusze z wyciętymi wzorami, które przenosimy na powierzchnię przedmiotu. Można je kupić gotowe albo wykonać samodzielnie. Bardzo ciekawe efekty są możliwe dzięki taśmie malarskiej. Zabezpiecza ona powierzchnię, której nie zamierzamy pokryć farbą. W ten sposób możemy wykonać na przykład kubeczki w poziome czy ukośne pasy albo talerzyki w kolorową kratkę. Jeśli ktoś czuje się na siłach, może nanieść wzór ręcznie. Ręcznie malowane przedmioty są oryginalne i niepowtarzalne.
Wypalanie
Jeśli wybraliśmy farby, które wymagają wypalania w celu utrwalenia, po wyschnięciu wstawiamy naczynia na określony czas do nagrzanego piekarnika. To, jak długo należy naczynia wypalać i w jakiej dokładnie temperaturze, powinno być napisane na opakowaniu farb. Dlatego nie należy się go pozbywać, zanim tego nie sprawdzimy. Wypalone naczynia są trwałe i na ogół nadają się do mycia w zmywarkach.