Jak zrobić ozdobny dywanik z wełny?

Opiekun artykułu: netusia
Advertising
Jak zrobić ozdobny dywanik z wełny?

Jak zrobić ozdobny dywanik z wełny?

Bardzo ciekawe przedmioty ozdobne, na przykład elementy stroju, dekoracji wnętrz czy biżuterię można wykonać z wełny techniką filcowania na mokro. Z tego artykułu dowiesz się, jak tą metodą wykonać ozdobny dywanik do sypialni przypominający leżące nad rzeką czy na plaży kamienie.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Po zakończeniu filcowania należy starannie spłukać mydło z dłoni i wetrzeć w nie dobry krem do rąk, aby uniknąć problemów ze spierzchniętą skórą.

  • Przygotowanie materiału

    Przygotowanie materiału

    Podstawą do wykonania takiego dywanika jest czesanka wełniana, czyli niezgremplowana wełna, z której zrobimy filcowe kulki, przypominające kamienie. Należy zaopatrzyć się w wełnę o odpowiednich kolorach (biały, beżowy, ecru, kość słoniowa, szary itp.). Jeśli po wykonaniu innych przedmiotów techniką filcowania na mokro pozostały jakieś resztki wełny, także można je wykorzystać.

  • Roztwór mydła

    Roztwór mydła

    Do filcowania wełny użyjemy wody z mydłem. Potrzebne nam będzie delikatne mydło, które łatwo się rozpuszcza, pozbawione barwników i dodatków. Może być na przykład „Biały Jeleń”. Na litr ciepłej wody trzeba 1 łyżeczkę wiórków mydlanych. Mydło możemy zetrzeć na tarce. Woda nie powinna być zbyt chłodna, bo mydło się nie rozpuści.

  • Stanowisko pracy

    Praca będzie trwała dość długo i musi nam być wygodnie. Trzeba też zabezpieczyć stół przed wodą, bo podczas filcowania sporo się nachlapie. Najlepiej położyć na stole dużą ceratę albo kawałek folii malarskiej. Na niej kładziemy kawałek maty do filcowania (specjalna mata z wypustkami) albo folii bąbelkowej. Będą one potrzebne do wytworzenia tarcia, dzięki któremu sfilcujemy wełnę.

  • Przygotowanie wełny

    Przygotowanie wełny

    Z warkocza zakupionej wełny należy oddzielić pojedyncze pasma. Warkocz czesanki trzymamy w jednym ręku, drugą delikatnie odrywamy pasma, tyle, ile potrzebujemy. Od tego, ile filcowych kulek przygotujemy, zależy wielkość naszego dywanika. Pasma czesanki układamy na folii lub macie, tak by nieco na siebie zachodziły. Następnie zwilżamy tę warstwę mydlaną wodą i układamy następną w przeciwnym kierunku. Ponownie ją zwilżamy i układamy trzecią warstwę, znów zmieniając kierunek. Zwilżamy wszystko wodą z mydłem.

  • Filcowanie wełny

    Filcowanie wełny

    Teraz przystępujemy do filcowania wełny. Potrzebne jest do tego tarcie i woda. Wełnę dociskamy starannie palcami do folii albo maty, wykonując koliste ruchy. Należy to robić dokładnie, by nie pominąć żadnego miejsca. Podczas pracy trzeba zmieniać kierunek – przesuwamy dłonie z lewej strony na prawą i odwrotnie, potem z dołu do góry i z góry na dół. Następnie zwijamy folię lub matę z wełną w ciasny rulon i zaczynamy ją wygniatać, ciągle mocząc wodą, jakbyśmy wyrabiali ciasto. Ugniatamy tak długo, aż powstaną filcowe kulki.

  • Zszywamy dywanik

    Zszywamy dywanik

    Zanim zszyjemy dywanik, musimy wyprać filcowe kulki, by usunąć z nich mydło, a potem wysuszyć je. Kiedy będą już gotowe, układamy je, nadając dywanikowi odpowiedni kształt (prostokątny, owalny lub okrągły) i zszywamy. Najlepiej zszywać filcowe kulki grubą nicią albo muliną.