Jak myć okna, aby nie było smug?

Opiekun artykułu: agakuna
Advertising
Jak myć okna, aby nie było smug?

Jak myć okna, aby nie było smug?

Gdy luty zbliża się ku końcowi, a pogoda dopisuje, pojawia się ochota na wiosenne porządki. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje mycie okien, które zimą myte są rzadko, więc mają prawo być pełne zabrudzeń. Żeby wiosenne słońce mogło z powodzeniem wpadać do domu, warto umyć szyby tak, aby nie pozostawić na nich smug.

Advertising
Advertising
 • Przygotowanie do mycia

  Przygotowanie do mycia

  Zanim rozpocznie się mycie okien, warto przygotować niezbędne elementy. Dzięki temu nie trzeba co chwilę krążyć po mieszkaniu w poszukiwaniu materiałów do mycia. Przede wszystkim niezbędne są ścierki – sucha i do zamoczenia. Sucha powinna być z mikrofibry, natomiast do zamoczenia w wodzie można używać zwykłej bawełnianej ścierki. Następnym niezbędnym elementem jest miska z wodą i dodatkiem 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń oraz druga miska z czystą wodą. Zamiast wody z płynem można użyć kupnego środka do mycia szyb.

 • Czas mycia

  Nie bez znaczenia jest czas mycia okien. Dużo osób uważa, że słoneczny dzień to idealna pora na takie porządki, jednak nie jest to prawda. Najlepiej wybrać dzień pochmurny, nie zwiastujący rychłego deszczu, lecz z dużą ilością chmur na niebie. Ostre słońce sprawia, że woda lub płyn na szybach szybciej wysychają, co powoduje powstawanie smug.

 • Papierowe ręczniki

  Ładnie umyte szyby to szyby bez smug. Żeby ich uniknąć, można wykorzystać papierowe ręczniki. Po umyciu okna wodą z płynem lub gotowym środkiem czyszczącym warto przetrzeć szyby papierowym ręcznikiem. Zbierze on ewentualne resztki zabrudzeń i zapobiegnie powstawaniu mało estetycznych smug.

 • Skuteczny ocet

  Skuteczny ocet

  Do zapobiegania smugom można wykorzystać również ocet. Wystarczy jedynie zmieszać wodę z octem (zamiast z płynem do mycia naczyń) w proporcji 9:1 i przelać do butelki z dozownikiem, po czym spryskać szyby i przetrzeć suchą ścierką. Ocet zapobiegnie tworzeniu się smug i sprawi, że szyby będą bardziej błyszczące.

 • Stare gazety

  Stare gazety

  Równie dobrym sposobem jak papierowe ręczniki na zabezpieczenie okien przed smugami są stare gazety. Powinny być to gazety czarno-białe, a nie kolorowe miesięczniki. Wystarczy przygotować taką gazetę przed rozpoczęciem mycia i wykorzystać. Szyby spryskać wodą, przetrzeć suchą ścierką, a następnie wycierać gazetą. Dzięki temu na szybach nie pojawią się żadne smugi, które zaburzyłyby ładny wygląd okien w każdym pokoju.