W jaki sposób prać poszczególne tkaniny?
W jaki sposób prać poszczególne tkaniny?
W szafie ma się zazwyczaj ubrania z różnych tkanin. Niektóre nie wymagają szczególnej dbałości i można wrzucić je do pralki bez obaw, że wyciągną się w rozciągniętą szmatkę. Inne są bardziej wymagające. Często pomimo metek nie wie się, jak je prać, aby nie zniszczyć, dlatego przyda się kilka podpowiedzi, które pozwolą ubraniom przetrwać znacznie dłużej.
Bawełna w praniu
Bawełna jest jednym z materiałów łatwiejszych do utrzymania w czystości. Bawełniane ubrania są poddawane procesowi dekatyzacji. Ma on za zadanie zapobiegać zbieganiu się materiału w czasie prania. Jest to dobre zabezpieczenie, które pozwala na nieprzejmowanie się przesadnie warunkami prania. Materiał dobrze znosi pranie zarówno w 40 jak i 60 stopni Celsjusza, bez groźby wyblaknięcia oraz skurczenia się. Niezbędne jest jednak oddzielenie od siebie ubrań kolorowych oraz białych, w przeciwnym razie zafarbują.Wśród detergentów może znaleźć się proszek do prania, płyn do prania oraz płyn do płukania tkanin.
Wełna w praniu
Wełna wykonana z runa owiec albo kóz jest niezwykle trwała. Dobrze jest prać ją w taki sposób, aby długo nadawała się do użytku. Nie wolno prać jej w ciepłej wodzie, ponieważ potrafi się skurczyć, o czym trzeba pamiętać, decydując się na zakup wełnianej odzieży.Żeby przywrócić wełnie czystość, należy prać ją ręcznie, w zimnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości delikatnego detergentu. W sklepach można znaleźć specjalne środki przeznaczone do prania wełny. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wolno suszyć wełnianych rzeczy w suszarce mechanicznej, lecz płasko rozłożone na stole lub innym płaskim meblu.
Syntetyki w praniu
Nie każdy jest fanem ubrań syntetycznych – nylon, poliester, spandex, akryl – jednak zdarza się mieć je w szafie i dobrze jest wiedzieć, jak z nimi postępować. Ze względu na swoją strukturę są odporne na plamy oraz odbarwienia w kontakcie z substancjami powstałymi na bazie wody. Dzięki temu mogą być prane w pralce, jednak nie powinny być w niej suszone. Mogłoby to doprowadzić do ich elektryzowania się, a nawet trwałego wymięcia. Żeby tego uniknąć, należy suszyć je tradycyjnymi metodami.
Jedwab w praniu
Jedwabne ubrania to często jedne z najcenniejszych w szafie. Sam jedwab pozyskiwany jest z włókien kokonów motyli, nic więc dziwnego, że jest cenny. Jednocześnie jest trwały oraz drogi, dlatego pranie go musi być niezwykle uważne. Powinno odbywać się ręcznie, w chłodnej wodzie, z dodatkiem środków do prania jedwabiu.
Len w praniu
Len jest pozyskiwany z włókien siemienia lnianego. Jest dość sztywny, często się mnie i wymaga częstego prasowania. Jednocześnie jest niezastąpiony w czasie upałów. Pranie lnu powinno przebiegać na sucho lub ręcznie, w zimnej wodzie. Dodawać do niej można tylko łagodne środki piorące.