Jak dobrze rozciągać się w pracy?

Opiekun artykułu: piasek
Advertising
Jak dobrze rozciągać się w pracy?

Jak dobrze rozciągać się w pracy?

Praca siedząca, wymagająca ośmiu lub więcej godzin na fotelu, przed biurkiem, przy komputerem, to jedna z najpopularniejszych prac. Pomimo że pozwala na siedzenie, co jest wygodniejsze od kilku godzin stania, również może spowodować dyskomfort. Aby po całym dniu nie czuć się obolałym i zmęczonym, dobrze jest rozciągać się od czasu do czasu podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Advertising
Advertising
  • Ćwiczenie nr 1

    Ćwiczenie nr 1

    Siedząc na krześle lub fotelu wyprostować się i opuścić swobodnie ramiona – jeśli krzesło nie zapewnia komfortu, można wstać. Głowa oraz szyja powinny być w jednej linii. Po przyjęciu takiej pozycji można przejść do wyciągnięcia ramion w przód. Następnie poruszać nimi do góry, do tyłu, w taki sposób zataczając koło. Na początku można zataczać niewielkie koła, stopniowo przechodząc do większych.Ćwiczenie powinno być wykonywane w 2 seriach – koła w przód i koła w tył, każde po 10 razy, żeby ramiona dobrze się rozruszały.

  • Ćwiczenie nr 2

    Ćwiczenie nr 2

    Jedną z bardziej obciążonych części ciała podczas pracy biurowej jest kark, który szybko zaczyna boleć i powodować dyskomfort przy dalszym działaniu. Aby rozruszać newralgiczne miejsce, należy pochylić głowę w dół, przyjmując pozycję, jakby chciało się dotknąć mostka brodą. W takiej pozycji zacząć odwracać głowę w lewo, przesuwając brodę tak, żeby dotykała obojczyka. Ćwiczenie należy powtarzać 10 razy dla każdej strony – prawej i lewej. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno zataczać głową pełnych kół, gdyż jest to niezwykle duże obciążenie dla kręgów szyjnych.

  • Ćwiczenie nr 3

    Ćwiczenie nr 3

    Ból po wielu godzinach siedzenia odczuwa się również w plecach oraz w klatce piersiowej. Także tym częściom ciała należy się relaks, który nie pozwoli na rozwój licznych urazów albo deformacji kręgosłupa i kręgów piersiowych.Usiąść na krześle lub fotelu z wyprostowanymi plecami. Ręce unieść do góry, a następnie opuścić w dół w taki sposób, żeby ramiona i łokcie znajdowały się w jednej linii, a dłonie były uniesione. Z takiej pozycji przejść do odchylania – popychania – rąk do tyłu, aż do momentu, gdy poczuje się ból. Wytrzymać 30 sekund. Wykonać ćwiczenie 10 razy.

  • Ćwiczenie nr 4

    Ćwiczenie nr 4

    Nogi i stopy ułożone ciągle w tej samej pozycji mogą spowodować ból i dyskomfort, któremu należy zapobiegać. Tak, jak przy innych ćwiczeniach, trzeba usiąść wygodnie na krześle biurowym, po czym założyć prawą kostkę na lewe kolano. W tej pozycji zataczać stopą niewielkie kółka, najpierw w lewo, potem w prawo. Kółek powinno być 10 dla każdej strony.Takie samo ćwiczenie, w tej samej pozycji zrobić dla drugiej nogi. Od razu po jego wykonaniu będzie można odczuć przyjemne rozluźnienie.