Groźny lampion z dyni na Halloween
Groźny lampion z dyni na Halloween
Halloween nie jest w Polsce tak popularne, jak w krajach anglosaskich, jednak dociera powoli jako synonim dobrej zabawy. Kolorowe ozdoby, kostiumy, zabawna groza i inspiracja horrorami sprawiają, że jest to święto kuszące przede wszystkim dla dzieci. To przede wszystkim one naciskają na wykonanie z tej okazji lampionu z dyni, który może stać się ciekawą ozdobą na okiennym parapecie.
Co jest potrzebne?
Do wykonania przerażającego lampionu z dyni potrzebnych jest kilka elementów, wśród nich najważniejszymi są:
* dynia,
* taśma klejąca,
* kalka,
* duży ostry nóż,
* łyżka,
* miska,
* wykałaczki,
* świeczka lub podgrzewacze.
Można przygotować jedną większą dynię albo kilka mniejszych, w zależności od tego, jak duże jest miejsce, które mają ozdabiać.Etap pierwszy
Zanim zacznie się przygotowywanie dyni, należy wybrać wzór do wykonania. Dynia może być uśmiechnięta albo groźnie szczerzyć zęby, wedle uznania. Wzór można pobrać ze strony internetowej albo narysować własnoręcznie, zachowując proporcje pasujące do rozmiarów dyni. Twarz nie powinna być za mała.
Etap drugi
Wybraną dynię – czystą, nieuszkodzoną, bez pleśni – położyć na stole obłożonym gazetami. Następnie długim nożem, najlepiej ząbkowanym, zacząć wycinać okrąg wokół łodygi. Po wycięciu go lekko podważyć, fragment z łodygą musi zostać usunięty na bok, żeby można było dostać się do środka. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, jednak podważenie nożem w kilku miejscach pomaga w usunięciu miąższu dyni.
Etap trzeci
Należy dokładnie oczyścić wnętrze dyni z pestek oraz całego gniazda nasiennego. Usunięte fragmenty przekładać do miski. Wyciągać je można dużą łyżką albo niewielką szpachelką, a następnie przy pomocy nożyka oraz łyżki oczyścić ścianki, żeby dynia od wewnątrz prezentowała się równie dobrze, jak na zewnątrz.
Usunięte pestki dyni można wysuszyć i pozostawić do zjedzenia.
Etap czwarty
Po wydrążeniu dyni można przejść do nałożenia na skórkę wzoru z wykonanego wcześniej szablonu. Przyda się do tego również kalka. Należy przyczepić ją do dyni razem z kartką ze wzorem. Najlepiej zrobić to taśmą klejącą. Następnie odrysować wzór i linie znajdą się na skórce.
Etap piąty
Gdy wzór znajduje się już na dyni, można przejść do jego wycinania. Przyda się do tego ostry nóż lub specjalna piłka do dyni. Cięcie trzeba zacząć od najmniejszych elementów, stopniowo przechodząc do większych. Uważając na palce, wycinać i wypychać kolejne fragmenty, aż do zakończenia wycinania dyniowej twarzy.Po skończonej pracy wypłukać dynię w wodzie, osuszyć ręcznikami papierowymi, a gdy będzie już całkiem sucha, włożyć do środka grubą świeczkę albo podgrzewacz. Gotowe.