Dobre sposoby na leczenie skurczów mięśni

Opiekun artykułu: nejmanka
Advertising
Dobre sposoby na leczenie skurczów mięśni

Dobre sposoby na leczenie skurczów mięśni

Skurcze mięśni mają to do siebie, że atakują znienacka, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego albo nocami. Mogą trwać chwilę lub kilka minut. Jeśli pojawiają się bardzo często i trwają dłużej niż 30 minut, wtedy koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawiają się okresowo, można spróbować poradzić sobie z nimi domowymi sposobami.

Advertising
Advertising
  • Rozciągnięcie mięśni

    Rozciągnięcie mięśni

    Chociaż w przypadku skurczu mięśni, który z natury jest bolesny, wydaje się to niemożliwe, rozciągnięcie mięśni sprawia, że skurcz przechodzi szybciej. Z tego powodu trzeba opanować chęć leżenia w miejscu i odpowiednio napiąć mięśnie. Gdy chwyta skurcz, należy usiąść lub wstać. Po wstaniu trzeba schylić się, a palce stopy unieść do góry. Dzięki takiemu ruchowi skurcz minie szybciej i nie pozostawi po sobie nieprzyjemnego bólu.

  • Masowanie mięśni

    Masowanie mięśni

    Gdy już opanuje się ból i zaskoczenie spowodowane skurczem, odruchowo zaczyna się go masować, jest to bardzo dobra reakcja. Trzeba jedynie pamiętać, że masaż musi odbywać się w kierunku przeciwnym do kierunku skurczu. W przeciwnym razie spowoduje dodatkowy ból, a nawet przedłużenie nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli ma się problem z oceną, z której strony pojawił się skurcz, w takiej sytuacji można rozmasowywać mięsień zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki masaż można z powodzeniem wykonywać samodzielne, choć jeśli skurcz jest bardzo silny, warto poprosić drugą osobę, żeby rozmasowała obolały mięsień.

  • Ciepła kąpiel

    Ciepła kąpiel

    Rozluźnienie spiętych mięśni to podstawa pozbycia się skurczu. Można to zrobić, wykorzystując ciepły kompres albo biorąc ciepłą kąpiel. Do kompresu można dodać odrobinę olejku eterycznego, żeby złagodzić ewentualny ból. Gaza nasączona ciepłą wodą zminimalizuje napięcie. Kąpiel działa na tej samej zasadzie, ponieważ nic tak dobrze nie rozluźnia napiętego ciała, jak właśnie kontakt z ciepłą wodą. Z tego samego powodu wiele zabiegów kosmetycznych stosuje się po kąpieli, ponieważ ciało jest wówczas podatne na wchłanianie dobrych składników oraz regenerację.

  • Uzupełnianie płynów

    Im mniej płynów w organizmie, na tym większe problemy z funkcjonowaniem jest on narażony. Skurcze bywają związane z małą ilością wody, co powoduje brak potrzebnych składników, które nie mają jak być rozprowadzone. Dlatego dla własnego zdrowia dobrze jest pamiętać o uzupełnianiu płynów i wypijaniu ich w ilości przynajmniej 2 litry dziennie.

  • Brak składników mineralnych

    Skurcze mięśni bywają związane z aktywnością fizyczną, z problemami z krążeniem, z żylakami, ale bardzo często ich powód tkwi w braku składników mineralnych – magnezu o potasu. Gdy tylko skurcze zaczynają pojawiać się częściej, w porównaniu do poprzedniego stanu warto zaopatrzyć się w suplementy diety z magnezem, potasem i witaminą B12, która ułatwia ich wchłanianie. Można wspierać tabletki gorzką czekoladą. Jedna kostka dziennie pomoże przywrócić równowagę gospodarce mineralnej ciała.