Czy jesteś asertywna?
Czy jesteś asertywna?
Postawa asertywna nie jest postępowaniem uparciucha, który za wszelką cenę broni swojego zdania, praw i przywilejów, nie szanując przy tym osób ze swojego otoczenia. Asertywność polega na zdecydowanym bronieniu swoich praw, szczerym wyrażaniu myśli, ocen, opinii i uczuć, lecz towarzyszy temu szacunek zarówno dla siebie, jak i dla innych. Uznając postawę asertywną za najkorzystniejszą w naszym życiu, należałoby nauczyć się przede wszystkim eliminować dwie skrajne postawy – bierność i agresję.
Postawa bierna
Jeżeli z obawy o dobre stosunki z innymi nie bronisz swoich praw i szczerze nie wyrażasz tego, co czujesz, a także obawiasz się, że możesz być postrzegana jako egoistka, wykazujesz bierną postawę. Pozwalasz zapewne na wykorzystywanie Cię i zawsze jesteś uległa.
Postawa agresywna
Bronienie swoich praw, wyrażanie krytyki i egzekwowanie swoich potrzeb za pomocą ataku, gnębienia, upokarzania i zrzucania na innego swoich win, charakteryzuje osoby agresywne. Takie zachowanie może być skutkiem długotrwałego pozostawania w charakterze osoby pasywnej, przyjmującej bierną postawę lub wynikać ze złego pojmowania relacji międzyludzkich i braku umiejętności asertywnego zachowania. Taka postawa często rodzi wyrzuty sumienia powodujące po pewnym czasie agresję.
Co daje nam postawa asertywna?
Dzięki temu, że potrafimy być asertywni, przede wszystkim szanujemy siebie i innych. Nie dajemy wciągać się w wir nieprzynoszącej korzyści kłótni, przy czym nikt nie jest pokrzywdzony. Bycie asertywnym nie pozwoli Ci na to, abyś była wykorzystywana i nieodpowiednio traktowana. Szczere wyrażanie uczuć przy zachowaniu przy tym szacunku dla innych pozwoli Ci otworzyć się przed otoczeniem, a inni zrozumieją Twoje potrzeby.
Jak stać się osobą asertywną?
Pierwszym krokiem w tym celu jest nauczenie się rozpoznawania i odróżniania praw innych od ich oczekiwań, pragnień czy potrzeb. Zaspokajanie potrzeb i pragnień innych kosztem swoich jest bardzo niekorzystnym zachowaniem, które doprowadza nas do powstania niskiej samooceny i trudności w relacjach z otoczeniem.
Umiejętności asertywne
Do umiejętności, których musisz nauczyć się, chcąc być osobą asertywną, należą: umiejętność przyjmowania i wyrażania pochwał, umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki, umiejętność obrony przed agresywnością i opanowanie umiejętności rozładowania złości.