Co warto zmienić w swoim domu, by żyć ekologicznie?

Opiekun artykułu: kubowa
Advertising
Co warto zmienić w swoim domu, by żyć ekologicznie?

Co warto zmienić w swoim domu, by żyć ekologicznie?

Żyjemy coraz bardziej ekologicznie. Wiedza na temat właściwych postaw jest łatwiej dostępna niż kiedyś, wskazówki na ten temat drukuje się nawet na okładkach zeszytów szkolnych, a życie „eko” staje się wręcz modne. Dla wielu osób bardzo przekonujący jest argument finansowy – wysokie koszty wody i energii motywują do oszczędzania, a segregacja śmieci stała się obowiązkowa. I choć wydaje się, że dużo już wiemy na ten temat, ciągle jeszcze możemy coś odkryć. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, co warto zmienić w swoim domu, by żyć ekologicznie.

Advertising
Advertising
  • Twoja ekologiczna kuchnia

    Twoja ekologiczna kuchnia

    Zacznijmy od lodówki. Powinno to być urządzenie energooszczędne, więc przy zakupie nowego sprzętu zwróć na to uwagę. Następnie – zmywarka. Kiedyś synonim luksusu (wręcz zbytku), jest wręcz konieczna, jeśli mamy dużą rodzinę. Dzięki zmywarce oszczędzamy wodę i prąd. Nie kupuj małej zmywarki „dla oszczędności”. Wbrew pozorom zaoszczędzisz niewiele, a dużą można zawsze nastawić na odpowiedni cykl i zużyć mniej wody. Poza tym co zrobisz, jeśli masz małą zmywarkę, a z jakiejś okazji zaprosisz wiele osób? Kolejna ważna sprawa to bateria do zlewu. Obowiązkowo musi być z mieszaczem, żeby możliwa była regulacja temperatury wody. Poza tym warto wybrać model z zamontowaną słuchawką. Kiedy nie jest potrzebna, jest schowana, a świetnie nadaje się do opłukiwania owoców i warzyw.

  • Co warto zmienić w łazience?

    Co warto zmienić w łazience?

    Najwięcej wody zużywamy do spłukiwania muszli sedesowej. Dlatego warto zainstalować spłuczkę, która umożliwia wybór, czy zużywamy cały zbiornik, czy mniej. Można także założyć wodooszczędną baterię w umywalce (na przykład na fotokomórkę). To są drogie urządzenia, ale jeśli często korzystamy z umywalki i marnujemy wodę, zakup dość prędko się zwróci. Bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie końcówki prysznica z perlatorem. Mamy wtedy pełny komfort kąpieli, a wody zużywamy znacznie mniej.

  • Ekologiczne oświetlenie w twoim domu

    Kiedy pojawiły się energooszczędne świetlówki oraz lampy halogenowe, nastąpiła wręcz rewolucja w dziedzinie oświetlania naszych mieszkań. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest – coraz tańsze – oświetlenie ledowe. Najwyższy czas zapomnieć o tradycyjnych żarówkach, które mają krótką żywotność, a większość energii zużywają na wydzielanie ciepła. Ledy świecą bezawaryjnie wiele godzin, zużywają niewiele energii i generują światło doskonałej jakości, różnej mocy i barwy. Można je wykorzystać zamiast tradycyjnych żarówek, jako oświetlenie schodowe i nocne, do oświetlenia blatu kuchennego czy lustra w łazience, a nawet jako element dekoracyjny.

  • Zakupy

    Nawet jeśli masz torbę gospodarczą czy koszyk i udajesz się z nimi po zakupy, przyniesiesz do domu spory stosik foliowych reklamówek, ponieważ sprzedawcy pakują w nie wszystko (osobno jabłka, gruszki, pomidory, pieczywo i tak dalej). Protesty niewiele dają, a poza tym innych opakowań po prostu nie ma. Kiedyś były papierowe torby. Dziś mamy plastik. Kiedy wypakujesz zakupy, nie wyrzucaj tych toreb, nawet do właściwego kontenera. Jeśli są suche i czyste, wykorzystaj je na odpady domowe. To są po prostu praktyczne i w dodatku darmowe worki na śmieci. Zawiązywane i nieduże, a zatem bardzo higieniczne. Doskonale nadają się na odpady segregowane.