Co warto wiedzieć o kolekcjonowaniu znaczków?
Co warto wiedzieć o kolekcjonowaniu znaczków?
Kolekcjonowanie znaczków to bardzo ciekawe hobby, mające długą tradycję. Narodziło się w połowie XIX wieku, gdy wydano w Wielkiej Brytanii pierwszy znaczek pocztowy. Im okaz jest rzadszy i starszy, tym jest cenniejszy. Współcześnie wydawane znaczki również są atrakcyjne dla zbieraczy, zwłaszcza jeśli są nietypowe, na przykład są na nich błędy drukarskie. Zbieranie znaczków wymaga pewnej wiedzy filatelistycznej, a poza tym staranności, gdyż okazy w kolekcji nie mogą być uszkodzone.
Jak pozyskiwać okazy do kolekcji?
Początek przygody ze zbieraniem znaczków na ogół wygląda podobnie – prosi się rodzinę i znajomych o pozostawianie znaczków z odebranych listów. W ten sposób można pozyskać na ogół jedynie współczesne znaczki z danego kraju, chyba że ktoś prowadzi bogatą korespondencję zagraniczną. Takie stemplowane znaczki można również kupić w zestawach w sklepach filatelistycznych, podobnie jak czyste, niestemplowane, które są droższe. Doskonałym źródłem nowych nabytków są także giełdy filatelistyczne czy aukcje, a także wymiana między kolekcjonerami.
Jak należy przechowywać znaczki?
Jeśli dopiero zaczynamy kolekcjonować znaczki i mamy ich niewiele, wystarczy na ich zbiór zwykła papierowa koperta. W miarę przybywania kolejnych okazów warto jednak postarać się o specjalny klaser (klasery na znaczki są dostępne w sklepach filatelistycznych oraz działach papierniczych), w którym można je ciekawie wyeksponować, a poza tym są mniej narażone na uszkodzenie.
Czego jeszcze potrzebujesz?
Jeśli zbieranie znaczków zamierzamy traktować poważnie, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w podstawowe przyrządy. Po pierwsze pęseta, za pomocą której będziemy wkładać znaczki na miejsce, wyjmować i przemieszczać. Pęseta musi mieć zaokrąglone końce, by nie zniszczyła znaczka. Potrzebna jest nam także lupa, za której pomocą będziemy mogli sprawdzić, w jakim stanie jest znaczek i obejrzeć jego detale. Warto również zaopatrzyć się w katalogi, aby orientować się w zasobie dostępnych znaczków oraz ich cenach.
Pomysł na kolekcję
Nie można zbierać wszystkich znaczków, wyemitowano ich zwyczajnie za dużo i kolekcja stałaby się chaotyczna, a poza tym zbyt duża i kosztowna. Trzeba się na coś zdecydować. Można na przykład zbierać znaczki pochodzące z określonego kraju, wydane w pewnym czasie albo dotyczące wybranej tematyki. Kolekcje tematyczne mogą być bardzo interesujące. Typowe są zbiory znaczków ukazujących na przykład kwiaty, konie, psy, stolice państw, zabytki architektury, sportowców czy pojazdy.
O czym trzeba pamiętać?
Zbieranie znaczków wymaga systematyczności i staranności. Okazów nie powinno się dotykać placami, trzeba używać odpowiedniej pęsety. Znaczki nie mogą być zabrudzone czy pomięte, tracą wówczas wartość, podobnie jak wtedy, gdy zostaną uszkodzone, mają na przykład urwane ząbki. Taki uszkodzony znaczek nazywamy kancerą. Dlatego tak ważne jest staranne obejrzenie znaczka przez lupę – widać wówczas najmniejsze uszkodzenia.