Co warto wiedzieć o kolekcjonowaniu monet?
Co warto wiedzieć o kolekcjonowaniu monet?
Kolekcjonowanie monet, czyli numizmatyka, to bardzo popularne hobby. Wymaga ono co prawda sporych nakładów, ale może przynieść zbierającemu wymierne korzyści. Wartość kolekcjonerska monety może o wiele przewyższać jej wartość nominalną, a w przypadku numizmatów pochodzących z dawnych epok nieraz są to sumy niebagatelne. Wyszukiwanie ciekawych okazów jest więc okazją nawet do zdobycia fortuny, ale przede wszystkim daje dużo satysfakcji. Podstawowe informacje o kolekcjonowaniu monet znajdziesz w tym artykule.
Zanim zaczniemy przygodę z numizmatyka na serio, warto zaopatrzyć się w specjalistycznym sklepie w potrzebne przybory – chociażby w lupę, wagę, suwmiarkę czy pęsetę.
Od czego zacząć?
Zanim kupimy pierwsze okazy i ładnie wyeksponujemy w profesjonalny sposób, powinniśmy się zastanowić nad specyfiką naszej kolekcji. Nie można zbierać wszystkiego, monet i medali jest zbyt wiele. W naszej kolekcji pojawiłby się chaos, pomieszane byłyby kraje, epoki, rodzaje numizmatów. Dlatego trzeba zdecydować się, jakiego typu okazy będziemy kolekcjonowali. Mogą one pochodzić z określonej epoki albo wiązać się z konkretną postacią czy wydarzeniem. Taka podporządkowana tematycznie jakiemuś motywowi kolekcja będzie znacznie cenniejsza niż przypadkowy zbiór różnych monet.
Jak zdobywać okazy do kolekcji?
Swoją kolekcję można uzupełniać w bardzo różny sposób. Niektóre okazy kupimy w antykwariacie albo na aukcji. Można także poszukiwać ciekawych ofert w sklepach i na aukcjach internetowych. Ciekawe medale i okolicznościowe monety wydaje mennica państwowa, dlatego warto zainteresować się kolejnymi emisjami. Zdobyte okazy mogą także być przedmiotem wymiany między kolekcjonerami. Warto przeszukać rodzinne zbiory pamiątek czy strychy, a także odwiedzać pchle targi – czasem znajdziemy tam naprawdę interesujące okazy o dużej wartości.
Na co trzeba zwracać uwagę?
Należy być ostrożnym w przypadku oferowania, zwłaszcza przez Internet, różnych monet i medali. Jeśli nie mamy pewności co do wartości danego numizmatu, warto przyjrzeć się sprawie dokładniej. Może się zdarzyć, że oferowana moneta lub medal nie mają dużej wartości, a ich cena jest wysoka. Czasem wpływa na to popularność postaci, z którą związana jest dana emisja. Kierujemy się wówczas emocjami i nabywamy okaz, na którym finansowo jedynie stracimy. Dlatego lepiej znać wagę oferowanej monety, ilość zawartego w niej kruszcu i jego próbę, by można było porównać jego wartość z ceną numizmatu. Można bowiem zapłacić za nabytek wielokrotnie więcej niż jest wart. W przypadku okazów o dużej wartości historycznej ważna jest także opinia rzeczoznawcy. Ceny takich numizmatów można odnaleźć w katalogach.
Przechowywanie
Monety i medale ze swojej kolekcji trzeba odpowiednio przechowywać. Ważne jest oczywiście to, by były odpowiednio wyeksponowane, ale należy także chronić je przed wpływem powietrza i wilgoci. Najmniej bezpieczne jest przechowywanie monet w klaserach. Papierowe holdery z otworami zabezpieczonymi folią są bardzo praktyczne i niezbyt drogie, ale co kilka lat trzeba je wymieniać, aby folia nie zniszczyła monet. Najlepiej przechowywać okazy w kapslach, a najbardziej profesjonalnie prezentują się monety na paletach, ale to rozwiązanie jest najdroższe.
Konserwacja monet
Początkujący kolekcjoner często pragnie, by jego okazy pięknie się błyszczały, więc monety czyści, poleruje, a nawet pokrywa lakierem. Monet nie należy jednak czyścić ani polerować, bo łatwo można je w ten sposób uszkodzić. Starsze okazy mogą mieć patynę, która świadczy o ich wieku, nie powinno się jej zatem usuwać.