Jak zostać kolekcjonerem pocztówek?

Opiekun artykułu: febraa
Advertising
Jak zostać kolekcjonerem pocztówek?

Jak zostać kolekcjonerem pocztówek?

Bardzo ciekawym hobby jest zbieranie pocztówek, fachowo nazywane deltiologią lub filokartystyką. Tworzenie takiej kolekcji nie wymaga dużych nakładów (w przeciwieństwie na przykład do kolekcjonowania dzieł sztuki czy starych samochodów). Kolekcja nie zajmuje dużo miejsca, nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, a jej wartość zależy od naszej kreatywności. Jak zostać kolekcjonerem pocztówek, dowiesz się z naszego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Określ zakres tematyczny

    Określ zakres tematyczny

    Osoba, która każdą otrzymaną lub zakupioną podczas wakacji pocztówkę po prostu wrzuca do pudła „na pamiątkę”, nie jest jeszcze kolekcjonerem. To, czym dysponuje, to nie kolekcja, lecz zbiór przypadkowych pocztówek. Potrzebny jest ciekawy pomysł. Kolekcjoner zbiera pocztówki na określony temat, a im jest on ciekawszy, tym wartościowsza kolekcja. Oczywiście najcenniejsze będą pocztówki stare, na przykład z okresu międzywojennego. Temat trzeba określić samemu zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Można gromadzić pocztówki przedstawiające kwiaty, ogrody, parki, zwierzęta, dzieła sztuki, średniowieczne miasta, katedry gotyckie, przedwojenną Warszawę, krakowski Kazimierz, pejzaże górskie, morze, jaskinie, wschody słońca, wodospady, lodowce… Mogą to być pocztówki okolicznościowe albo przedstawiające rysunkowy żart (dostępna na pocztówkach jest na przykład grafika Andrzeja Mleczki). Czasem decydujemy się zbierać pocztówki o nietypowym kształcie (chociażby okrągłe) czy na przykład w formacie puzzli. Nie sposób wymienić tu wszystkich możliwości.

  • Jak przechowywać pocztówki?

    Na początku wystarczy zwykłe tekturowe pudło, na przykład po butach. Kiedy jednak kolekcja będzie się rozrastać, potrzebne może być inne rozwiązanie. Pocztówki można umieszczać w albumach do zdjęć albo kolejnych, koniecznie opisanych starannie pudełkach. Kolekcja może zawierać wiele okazów – rekordziści w tej dziedzinie zebrali ponad milion pocztówek. Taki rekord odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa (zgłoszenia w tej kategorii nie są już przyjmowane). W zbiorach British Museum znajduje się kolekcja pocztówek reklamujących papierosy licząca milion eksponatów.

  • Jak zdobywać pocztówki do swojej kolekcji?

    Najprościej oczywiście jest je kupić. Jeśli kolekcjonujemy pocztówki współczesne, jest to proste. Każdy wyjazd jest okazją do powiększenia kolekcji. Jeśli natomiast szukamy pocztówek starszych, pomocne będą wszelkie giełdy i aukcje, w tym internetowe. Warto także odwiedzać antykwariaty i pchle targi. Wiele egzemplarzy do swoich zbiorów możemy otrzymać od innych. Będą to pocztówki, które ktoś do nas przysłał, albo zakupione dla nas przez przyjaciół, znajomych i członków rodziny w czasie ich podróży. Pocztówki mogą też być świetnym prezentem dla kolekcjonera na różne okazje. Kolejny sposób na pozyskiwanie ciekawych okazów to wymiana. Warto zainteresować się środowiskiem kolekcjonerów i nawiązać z nimi kontakty. Pomocą w tym może być Internet.