Co można zrobić ze starą szafką?
Co można zrobić ze starą szafką?
Stara drewniana szafka z poplamionym blatem, łuszczącą się farbą i pordzewiałymi okuciami na pozór nie nadaje się już do niczego. Przez pewien czas trzymana na balkonie, po wiosennych porządkach ląduje w piwnicy albo po prostu na śmietniku. Wiele mebli ma taką historię. Tymczasem taka stara szafka to skarb, można ją odnowić i będzie ozdobą naszego domu. Co można zrobić ze starą szafką, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowanie do renowacji
Zanim odnowimy starą szafkę, musimy ją starannie przygotować. Najpierw usuwamy pajęczyny i kurz. Następnie przecieramy szafkę wilgotną szmatką. Kiedy wyschnie, przystępujemy do naprawy. Mocujemy obluzowane elementy, na przykład nóżki, czoła szuflad czy tylną ściankę. Jeśli blat jest porysowany lub są na nim wgniecenia, usuwamy je, używając mokrej szmatki i żelazka. Pod wpływem gorącej pary powinny zniknąć. Demontujemy zawiasy, uchwyty szuflad czy gałki do drzwiczek. Okucia czyścimy i konserwujemy. Po odnowieniu szafki mocujemy je z powrotem.
Czyszczenie drewna
Zanim cokolwiek zrobimy ze swoją szafką, pomalujemy farbą czy polakierujemy, musimy przygotować powierzchnię. Każdy element trzeba starannie przeszlifować papierem ściernym, aby usunąć stare, łuszczące się powłoki farby czy lakieru. Można zrobić to ręcznie papierem ściernym umocowanym w specjalnym uchwycie albo za pomocą nałożonej na wiertarkę tarczy, do której dokupujemy odpowiednie wkłady. Są także środki chemiczne służące do usuwania starych powłok malarskich. Oczyszczone powierzchnie należy jeszcze dokładnie wypolerować, a następnie odkurzyć.
Chabby chic
Jeśli podobają ci się pastelowe wnętrza i stare meble, możesz odnowić swoją szafkę metodą przecierania. Przecierka jest techniką nieco czasochłonną, ale daje bardzo interesujące efekty. Najpierw trzeba pokryć niektóre części szafki (te, które się najszybciej wycierają, czyli krawędzie, ozdoby itp.) woskiem. Następnie nakładamy gęstą farbę akrylową. Po wyschnięciu pierwszej warstwy malujemy jeszcze co najmniej raz. Po całkowitym wyschnięciu farby przecieramy ją delikatnie wzdłuż słojów drewna drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec woskujemy mebel bezbarwnym woskiem.
Decoupage
Jeśli chcesz wprowadzić do swego wnętrza akcent prowansalski, zastosuj technikę decoupage. Szafkę pomaluj farbą akrylową do drewna na kolor lekko żółtawy albo écru. Następnie przyklej w wybranych miejscach serwetki z motywem lawendy. Do przyklejania serwetek użyj rozcieńczonego kleju Wikol. Kiedy klej wyschnie, szafkę należy polakierować. Trzeba położyć tyle warstw lakieru, by nie było wyczuwalnej różnicy między naklejonym obrazkiem i tłem. Lakier może być matowy, satynowy lub błyszczący, a także imitować popękaną powierzchnię.
Nowoczesny wzór
Jeśli lubisz wnętrza nowoczesne, nadaj swojej szafce taki właśnie styl. Pomaluj mebel farbą akrylową. Kiedy wyschnie, naklej ciekawe wzory, posługując się folią samoprzylepną albo gotowymi naklejkami. Ciekawie będzie się prezentować szafka pomalowana na czarno, na którą nakleisz czerwone wzory: ukośne pasy, kratę, pasy pionowe, imitację kodu kreskowego, koła lub okręgi różnej wielkości. Inny pomysł to czarne wzory na białej szafce. Może to być na przykład stylizowana korona drzewa, skóra zebry, liście palmy, sylwetka kota, lecące ptaki. Możesz także pomalować szafkę wieloma kolorami. Barwne pasy, krata, różnokolorowe koła na kontrastowym tle ożywią mebel. Ciekawie zaprezentuje się front szafki pomalowany w stylu prac Mondriana – czerwone, żółte, niebieskie i białe prostokąty połączone czarnymi liniami. Możliwości są nieograniczone. Dobierz kolory i wzory do stylistyki swojego mieszkania.